Suplementy diety połączone ze sportem okazały się skuteczne? Dowiedziałaś się wszystkiego, co chciałaś podczas wizyty w poradnictwie laktacyjnym? Jesteś zadowolony operacji plastycznej? A może optyk pomógł Ci dobrać okulary dopasowane do kształtu twarzy albo masaż okazał się przyjemny? Jeśli tak, to pozostaw po sobie komentarz. W ten sposób pomożesz innym znaleźć specjalistę, a nam rozwijać biznes. Bądź zdrowy ze zdrowie.pkt.pl!
E-recepta - jak działa?
Dawno minęły już czasy, kiedy lekarz odręcznie musiał wypisywać pacjentom recepty na papierowych druczkach. Taką receptę bardzo łatwo było gdzieś zgubić, a jej odczytanie niejednokrotnie stanowiło nie lada problem. Na szczęście od jakiegoś czasu można korzystać z e-recept, które mają wiele zalet i ułatwiają wykupywanie i korzystanie z leków.
Co to jest e-recepta?
E- recepta jest dokumentem w formie elektronicznej, który zastąpił tradycyjne papierowe recepty. Aby zrealizować taka receptę potrzebny jest jedynie czterocyfrowy kod dostępu, który otrzymamy podczas wizyty u lekarza, SMS-em, e-mailem lub na nasze Internetowe Konto Pacjenta. Farmaceuta w aptece wymaga od pacjenta jedynie tego kodu oraz PESELU, lub gdy korzystamy z aplikacji mobilnej możemy pokazać jedynie kod QR i na tej podstawie, wie jakiego leku szukać. Recepta online tanio jest również dostępna za pośrednictwem stron internetowych.
Dlaczego e-recepta jest lepsza od tradycyjnej recepty?
Poza oczywistą jej cechą, jaką jest prostota w obsłudze i czytelność, warto też pamiętać, że dzięki e-recepcie możemy wykupywać lekarstwa w każdej aptece, nawet jeśli lekarz przepisze nam kilka różnych leków. Gdy w jednej z aptek zabraknie któregoś z leków z recepty nie trzeba prosić o jej odpis, a refundacja w takim przypadku nadal będzie dostępna. Poza tym takiej recepty nie sposób zgubić - kod dostępu możemy mieć zawsze przy sobie w telefonie. Dzięki temu, że recepta jest w formie elektronicznej dużo łatwiej będzie ją odczytać farmaceucie, dlatego zmniejsza się ryzyko pomyłki i błędnego odczytania nazwy leku.
Jeżeli pacjent korzysta z Internetowego Konta Pacjenta - znajdzie tam nie tylko kod recepty i nazwę przepisanego leku, ale też instrukcję, jak dany specyfik dawkować. W przypadku gdy chorujemy przewlekle i na stałe przyjmujemy leki na receptę, nie musimy już regularnie odwiedzać lekarza tylko po to by wystawił nam receptę, gdyż możemy ją odebrać za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta. Tak samo jest, kiedy mamy umówioną jedynie konsultację telefoniczną z lekarzem. Podczas takiej telefonicznej wizyty lekarz może nam wystawić potrzebną receptę na przyjmowane regularnie leki - np. insulinę w przypadku diabetyków, kolejne opakowanie tabletek antykoncepcyjnych lub tabletka „dzień po” - nie musimy wtedy iść do przychodni specjalnie po receptę, tylko możemy udać się bezpośrednio do apteki po przepisane leki, gdyż kod recepty otrzymamy smsem lub mailem. Taką e-receptę bardzo łatwo jest też udostępnić naszym bliskim, jeśli sami nie mamy możliwości wykupienia jej w aptece.
Jak długo ważna jest e-recepta?
Zazwyczaj standardowa e-recepta jest ważna przez 30 dni. W przypadku, gdy recepta wystawiona jest na antybiotyki - wtedy mamy tylko 7 dni na jej wykupienie. Gdy przepisane leki to preparaty immunologiczne -mamy 120 dni, aby je wykupić. Możemy też uzyskać e-receptę, która będzie ważna przez cały rok, jednak w tym wypadku lekarz musi zaznaczyć taką opcję podczas wystawiania jej. W każdym pozostałym przypadku receptę należy zrealizować w ciągu 30 dni od momentu jej otrzymania lub w ciągu 30 dni od daty realizacji określonej przez lekarza na recepcie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana