Suplementy diety połączone ze sportem okazały się skuteczne? Dowiedziałaś się wszystkiego, co chciałaś podczas wizyty w poradnictwie laktacyjnym? Jesteś zadowolony operacji plastycznej? A może optyk pomógł Ci dobrać okulary dopasowane do kształtu twarzy albo masaż okazał się przyjemny? Jeśli tak, to pozostaw po sobie komentarz. W ten sposób pomożesz innym znaleźć specjalistę, a nam rozwijać biznes. Bądź zdrowy ze zdrowie.pkt.pl!
Czym się różni sanitariusz od ratownika medycznego?
Bardzo dużo osób uważa, że personel karetki pogotowia stanowią sanitariusze wraz z lekarzem i pielęgniarką. Nie jest to jednak prawdą, ponieważ w obowiązującym w Polsce systemie ratownictwa medycznego nie istnieją sanitariusze, tylko ratownicy medyczni. W artykule postaramy się rozwiać wszelkie nieścisłości dotyczące zawodu sanitariusza i dokładniej wytłumaczymy, czym różni się on zawodu ratownika medycznego. Czy sanitariusze faktycznie są czasem obecni w karetkach pogotowia?
Charakterystyka zawodu sanitariusza
Zawód sanitariusza bardzo się różni od zawodu ratownika medycznego. Ratownicy medyczni, żeby móc wykonywać powierzone im zadania i obowiązki, muszą posiadać wykształcenie medyczne. Sanitariusze natomiast nie posiadają żadnych uprawnień do wykonywania czynności medycznych. Ich zadaniem jest wykonywanie w zakładach opieki zdrowotnej czynności, które nie są zastrzeżone dla zawodów medycznych. Wymagania stawiane przed sanitariuszami zakładają posiadanie co najmniej podstawowego wykształcenia oraz ukończenie kursu kwalifikacyjnego dla sanitariuszy. Według sugerowanych przez Ministerstwo Zdrowia wytycznych, taki kurs powinien trwać przynajmniej 240 godzin i powinno się na niego składać 80 godzin zajęć teoretycznych oraz 160 godzin zajęć praktycznych. Po zakończeniu kursu, żeby uzyskać uprawnienia do pracy w szpitalu lub w innych placówkach medycznych, sanitariusz musi jeszcze uzyskać 6-miesięczny staż pracy.
Jaki jest skład zespołu jeżdżącego w karetkach pogotowia?
Skład osobowy każdej karetki pogotowia został ostatecznie ustalony w Ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym z 2006 roku. Wtedy też precyzyjnie ustalono przedstawiciele, jakich zawodów medycznych powinni się znajdować w każdej karetce pogotowia. Rozdzielono wtedy zespoły ratownictwa medycznego na dwie grupy:
- Zespoły specjalistyczne – w ich składzie muszą być co najmniej trzy osoby uprawnione do wykonywania czynności medycznych. Są nimi lekarz, pielęgniarka oraz ratownik medyczny.
- Zespoły podstawowe – w ich składzie muszą się znaleźć przynajmniej dwie osoby uprawnione do wykonywania czynności medycznych i są nimi ratownik medyczny oraz pielęgniarka.
Jak widać w żadnym rodzaju pojazdów ratownictwa medycznego nie uwzględniono obecności sanitariuszy. Powodem tego jest fakt, ze przedstawiciele tego zawodu nie mają uprawnień do wykonywania czynności medycznych. Nie zawsze jednak sprawiało to, że sanitariusze nie byli członkami personelu karetek pogotowia. Jeszcze pod koniec ubiegłego wieku sanitariusze faktycznie byli członkami personelu ambulansów i wykonywali obowiązki asystentów lekarzy. Charakter zawodu sanitariusza się jednak od tego czasu nie zmienił i także wówczas nie mogli oni wykonywać żadnych zadań wymagających wykształcenia medycznego. Nie mogli więc również nosić specjalnej odzieży ratowniczej oraz stosować odpowiednich oznaczeń, które zawsze były zarezerwowane dla personelu medycznego, uprawnionego do wykonywania czynności ratowniczych.
Jakie zadania wykonują obecnie sanitariusze?
Odkąd sanitariusze przestali być członkami zespołów wyjazdowych w karetkach pogotowia ich rola się nieco zmieniła. Wcześniej, jeszcze w czasach jeżdżenia karetką pogotowia, zadaniami sanitariusza najczęściej były kierowanie pojazdem oraz funkcja noszowego. Obecnie funkcja sanitariusza została nieco zmieniona.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów z internetowego sklepu ratowniczego Ratujesz.pl: Zgodnie z obowiązującymi przepisami praca sanitariusza składa się z dwóch elementów. Przedstawiciele tego zawodu są obecni przede wszystkim w szpitalach, w których wykonują proste czynności, które nie są zarezerwowane wyłącznie dla osób wykonujących zawody medyczne. Zakres wykonywanych przez sanitariuszy zadań przypomina więc nieco zakres obowiązku salowych. Sanitariusze jednak często są także członkami zespołów wyjazdowych, jednak nie w ambulansach ratowniczych, tylko w transporcie sanitarnym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana