Suplementy diety połączone ze sportem okazały się skuteczne? Dowiedziałaś się wszystkiego, co chciałaś podczas wizyty w poradnictwie laktacyjnym? Jesteś zadowolony operacji plastycznej? A może optyk pomógł Ci dobrać okulary dopasowane do kształtu twarzy albo masaż okazał się przyjemny? Jeśli tak, to pozostaw po sobie komentarz. W ten sposób pomożesz innym znaleźć specjalistę, a nam rozwijać biznes. Bądź zdrowy ze zdrowie.pkt.pl!
Czym są badania przesiewowe?
Odpowiednia profilaktyka ma ogromne znaczenie w kontekście zapadalności społeczeństwa na wybrane dolegliwości zdrowotne. Dzięki wykryciu choroby lub podatności danej osoby na chorobę we wczesnej fazie możliwa jest szybka interwencja, co ma bezpośredni wpływ zarówno na jej ciężar dla pacjenta, jak i redukcję zapadalności. Czym są i na czym polegają badania przesiewowe? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w dalszej części niniejszego artykułu.
W jakim celu wykonywane są badania przesiewowe?
Badania przesiewowe, nazywane też badaniami skriningowymi lub prościej – skriningiem, to profilaktyczne badania, które są przeprowadzane wśród osób niemających objawów wybranej choroby. Dzięki nim pacjenci, u których nie występują symptomy danej dolegliwości zdrowotnej, mogą jej zapobiegać lub rozpocząć jej wczesne leczenie. Badania przesiewowe są więc kluczowym elementem medycyny profilaktycznej.
Przeczytaj również: Jak zapobiec rozstępom w czasie ciąży?
Opisywane badania, do których przeprowadzenia niezbędny jest odpowiedni sprzęt do badań przesiewowych, są wykonywane w całej populacji, nie tylko w grupach wysokiego ryzyka. Dzięki zastosowaniu właściwych metod i narzędzi możliwe jest wykrycie konkretnych chorób zarówno u tych osób, które są w szczególności narażone na zachorowanie na nie, jak i u tych, które nie są zaliczane do grupy wysokiego ryzyka. Celem tych badań jest sprecyzowanie ryzyka występowania danej choroby lub wykrycie choroby, zanim u pacjenta pojawią się jej objawy bądź zanim dana osoba dowie się, że znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka.
Badania przesiewowe wykonywane są na przykład w kierunku raka szyjki macicy, raka jelita grubego czy raka piersi. Dzieci są badane między innymi pod kątem wrodzonej niedoczynności tarczycy, mukowiscydozy, wad słuchu, wrodzonego przerostu nadnerczy, wrodzonych wad metabolizmu czy deficytu biotynidazy. Dzięki badaniom przesiewowym możliwe jest wczesne wykrycie choroby, co daje duże prawdopodobieństwo, że dziecko będzie rozwijać się w sposób prawidłowy.
Na czym polegają badania przesiewowe?
W kontekście badań przesiewowych kluczowe znaczenie mają urządzenia przeznaczone do ich przeprowadzania, oferowane przez takie przedsiębiorstwa jak firma Spektrometria z Warszawy będąca oficjalnym przedstawicielem światowego lidera w dziedzinie spektrometrii mas – marki SCIEX. Opisywane badania różnią się w zależności od tego, w jakim kierunku są wykonywane, natomiast to, co je łączy, to wykorzystywanie w ich trakcie nowoczesnego sprzętu, który pozwala na precyzyjne wyniki, a więc na skuteczną profilaktykę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana