Suplementy diety połączone ze sportem okazały się skuteczne? Dowiedziałaś się wszystkiego, co chciałaś podczas wizyty w poradnictwie laktacyjnym? Jesteś zadowolony operacji plastycznej? A może optyk pomógł Ci dobrać okulary dopasowane do kształtu twarzy albo masaż okazał się przyjemny? Jeśli tak, to pozostaw po sobie komentarz. W ten sposób pomożesz innym znaleźć specjalistę, a nam rozwijać biznes. Bądź zdrowy ze zdrowie.pkt.pl!
Czym jest wodorowy test oddechowy (WTO)?

Wodorowy test oddechowy jest nieinwazyjną, bezbolesną metodą wykrywania nietolerancji pokarmowych, wykrywania zespołu jelita drażliwego (IBS) oraz zespołu rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO). Polega on na monitorowaniu zawartości wodoru we wydychanym powietrzu. Co jeszcze warto wiedzieć na temat wodorowego testu oddechowego? Sprawdź!
Jak przebiega wodorowy test oddechowy?
Wodór pojawia się na skutek fermentacji bakteryjnej zachodzącej w jelitach i jest zjawiskiem prawidłowym. Jednakże w przypadku zaburzeń trawienia i wchłaniania niektórych składników (cukrów) albo w wyniku tzw. przerostu bakteryjnego w jelicie cienkim może dojść do wzmożonej fermentacji w przewodzie pokarmowym. Co z kolei jest powodem wzdęć i bólów brzucha, biegunek lub uczucia dyskomfortu w obrębie układu pokarmowego.
Wodorowy test oddechowy jest bardzo prostym badaniem, które polega na pobieraniu próbek powietrza wydychanego przez pacjenta przez specjalny aparat, który następnie podaje zawartość wodoru we wydychanym powietrzu. Pierwszy pomiar wykonuje się na czczo, a kolejne po wypiciu roztworu określonego typu cukru rozpuszczonego w wodzie (takiego jak laktoza, laktuloza czy fruktoza – w zależności od zaleceń lekarza). Pomiary wykonuje się kilkukrotnie w 20-minutowych odstępach czasu.
W zależności od wariantu test trwa od kilkudziesięciu minut do trzech godzin. Wynik badania uznaje się za prawidłowy, jeżeli stężenie początkowe wodoru nie przekracza 10 ppm, a w następnych pomiarach nie występuje wzrost jego stężenia do wartości powyżej 20 ppm. Do zapisania się na wodorowy test oddechowy nie jest wymagane skierowanie, ale oceny oraz interpretacji wyniku zawsze musi dokonać lekarz.
Jak przygotować się do wodorowego testu oddechowego?
Przygotowanie do wodorowego testu oddechowego, który wykonywany jest na przykład w Centrum Witaminowym vitaCare w Szczecinie, przebiega wieloetapowo. Na cztery tygodnie przed badaniem nie należy przyjmować antybiotyków oraz innych leków, które mogą wpłynąć na wynik testu (czyli preparatów zawierających bizmut, nifuroksazyd czy furazolidon) oraz poddawać się badaniom takim jak kolonoskopia czy fluoroskopia. Tydzień przed testem należy unikać przyjmowania witamin i suplementów zawierających fruktozę i laktozę, prebiotyków i probiotyków, środków zagęszczających lub rozluźniających stolec oraz inhibitorów pompy protonowej. Na dwa do trzech dni przed badaniem należy zastosować specjalną dietę, wykluczając z jadłospisu między innymi ziarna zbóż, mleko i przetwory mleczne, owoce i warzywa, orzechy, nasiona i rośliny strączkowe oraz produkty zawierające syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy.
Na 12 godzin przed badaniem nie należy przyjmować żadnych pokarmów (można jedynie pić wodę niegazowaną), a w dniu badania nie powinno się przyjmować lekarstw. Nie należy również żuć gumy, jeść cukierków, palić papierosów, używać kleju do protez zębowych czy wykonywać ćwiczeń gimnastycznych. Należy pamiętać, że niewłaściwe przygotowanie do badania znacząco wpływa na wiarygodność pomiarów!
Jakie są przeciwwskazania do wodorowego testu oddechowego?
Przeciwwskazaniem do wykonania wodorowego testu oddechowego są:
- galaktozemia,
- wrodzona nietolerancja fruktozy,
- hipoglikemia reaktywna lub cukrzyca.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana