Suplementy diety połączone ze sportem okazały się skuteczne? Dowiedziałaś się wszystkiego, co chciałaś podczas wizyty w poradnictwie laktacyjnym? Jesteś zadowolony operacji plastycznej? A może optyk pomógł Ci dobrać okulary dopasowane do kształtu twarzy albo masaż okazał się przyjemny? Jeśli tak, to pozostaw po sobie komentarz. W ten sposób pomożesz innym znaleźć specjalistę, a nam rozwijać biznes. Bądź zdrowy ze zdrowie.pkt.pl!
Czym jest plamka żółta?

Aparat wzrokowy człowieka to zaawansowany system, który dostarcza ludziom ponad 80% informacji o otaczającym świecie. Większość osób potrafi wymienić takie części oka jak: siatkówka, rogówka czy tęczówka. Należy tutaj również wspomnieć o plamce żółtej, czyli o najważniejszym elemencie siatkówki pozwalającym na prawidłowe widzenie szczegółów oraz kolorów. Czym jest ta część i jak działa?
Budowa oka
Oko to narząd umieszczony w oczodole. Zbudowane jest z trzech warstw:
zewnętrznej: twardówka i rogówka,
środkowej - naczyniowej: tęczówka, ciało rzęskowe i naczyniówka,
wewnętrznej: siatkówka.
Wnętrze gałki ocznej wypełnione jest ciałem szklistym. Odpowiednie ciśnienie w gałce ocznej sprawia, że oko zachowuje swój kształt.
W siatkówce występują dwa rodzaje fotoreceptorów, czopki i pręciki. Pierwszy typ pozwala na widzenie kolorów przy dobrym oświetleniu, a drugi czarno-białe widzenie przy słabym oświetleniu. Oko człowieka zawiera aż 120 milionów pręcików i około 6 milionów czopków. Największe skupisko czopków znajduje się w plamce żółtej.
Zadania plamki żółtej
Dzięki dużemu zagęszczeniu fotoreceptorów (wspomnianych już czopków i pręcików) plamka żółta odpowiada za ostrość widzenia. To właśnie ta część narządu wzroku sprawia, że możemy widzieć otaczający świat dokładnie ze wszystkimi detalami. Receptory mają za zadanie przesyłać informacje do mózgu. Dodatkowo czopki pozwalają na widzenie i rozróżnianie trzech podstawowych kolorów, do których należą czerwony, zielony i niebieski. Połączenie tych odcieni sprawia, że widzimy także inne barwy. Niestety z wiekiem pojawiają się pewne problemy świadczące o zwyrodnieniu plamki żółtej, chorobie zwanej AMD (z angielskiego Age-related Macular Degeneration).
Czym jest AMD?
AMD to choroba pojawiająca się głównie po 50. roku życia. Na początku trudno ją rozpoznać. Z czasem pojawiają się problemy z czytaniem, linie falują i nie można dokładnie określić kształtu otaczających przedmiotów. Ostrość widzenia zostaje naruszona, a kolory tracą swoją intensywność. W zaawansowanym stadium osoba chora zauważa specyficzną ciemną plamę w centralnym polu widzenia. Dlaczego tak się dzieje? W wyniku postępujących zwyrodnień może dochodzić do zaniku receptorów, co niestety w skrajnych przypadkach doprowadza do ślepoty.
Czy są jakieś sposoby leczenia zwyrodnienia plamki żółtej? AMD ma dwa warianty: suchą i wysiękową. Pierwszą z nich można w pewnych przypadkach leczyć/ograniczyć postęp za pomocą laseroterapii. W przypadku drugiego, bardziej agresywnego wariantu, stosuje się iniekcje doszklistkowe wykonywane przy użyciu nowoczesnych specjalistycznych preparatów leczniczych. Zbieg tego typu przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych w zabiegowych gabinetach okulistycznych.
Na czym polegają iniekcje doszklistkowe?
Iniekcje doszklistkowe to zastrzyki do gałki ocznej. Taki opis może brzmieć przerażająco, jednak w rzeczywistości jest to terapia bezbolesna i bezpieczna. Eksperci z Centrum leczenia chorób oczu PRYZMAT wyjaśniają, jak przebiega cała procedura:
Wysiękowa postać AMD bardzo szybko doprowadza do utraty wzroku, dlatego konieczne jest natychmiastowe podjęcie leczenia. Iniekcje doszklistkowe to zabieg prosty do wykonania. Przed rozpoczęciem leczenia pacjentowi podaje się specjalne krople znieczulające powierzchnię oka. Zastrzyk wykonywany jest przy pomocy niezwykle cienkiej igły przy znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu chory nie odczuwa bólu. Warto przy tym zaznaczyć, że podawane w ten sposób leki hamują dalszy rozwój choroby, choć niestety w niektórych przypadkach nie powodują znaczącej poprawy widzenia. Mimo to nadal jest to najskuteczniejsza metoda stosowana przy wysiękowej odmianie zwyrodnienia plamki żółtej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana