Suplementy diety połączone ze sportem okazały się skuteczne? Dowiedziałaś się wszystkiego, co chciałaś podczas wizyty w poradnictwie laktacyjnym? Jesteś zadowolony operacji plastycznej? A może optyk pomógł Ci dobrać okulary dopasowane do kształtu twarzy albo masaż okazał się przyjemny? Jeśli tak, to pozostaw po sobie komentarz. W ten sposób pomożesz innym znaleźć specjalistę, a nam rozwijać biznes. Bądź zdrowy ze zdrowie.pkt.pl!
Czy oliwa z oliwek jest dobra dla zdrowia?
Charakterystyka oliwy i jej rodzaje
Oliwa, jak sama jej nazwa wskazuje, to produkt otrzymywany z owoców drzewa oliwkowego, których miąższ poddawany jest procesowi tłoczenia. Otrzymywany w ten sposób sok jest następnie odwirowywany w celu pozbycia się wody oraz filtrowany. W zależności od odmiany oliwek, metody tłoczenia a nawet terminu zbioru owoców otrzymywana oliwa może posiadać charakterystyczny kolor i smak. Wyróżnia się kilka rodzajów oliwy:- Extra Virgin – pozyskiwana jest z pierwszego tłoczenia na zimno, jest gęsta i ma zielony kolor. Ze wszystkich rodzajów oliwy jest najwyższej jakości. Poziom jej kwasowości wynosi do 0,08 %. Zalecane jest stosowanie jej na zimno, np. do sałatek
- Virgin – pozyskiwana również z pierwszego tłoczenia, lecz poziom jej kwasowości wynosi od 0,08 do 2%. Może być stosowana na zimno i na ciepło, np. do smażenia lub gotowania.
- Lampante – to oliwa poddawana rafinacji, w wyniku której traci ona swój zapach, smak oraz wartości odżywcze. Aby nadrobić te straty często miesza się ją w odpowiednich proporcjach z oliwą virgin lub extra virgin. Rafinacja oliwy powoduje, że wydłużony zostaje jej czas przydatności do spożycia, może być z powodzeniem stosowana w wysokich temperaturach.
- Z wytłoczyn oliwnych – to oliwa najniższej jakości, pozyskiwana z pozostałości po procesie tłoczenia i poddawana rafinacji.
Właściwości zdrowotne oliwy
Poza właściwościami smakowymi, oliwa może zaoferować bardzo wiele jeśli chodzi o korzystny wpływ na nasze zdrowie.Aż 24% składu oliwy stanowią kwasy tłuszczowe nasycone i nienasycone, między innymi bardzo ważny dla zachowania zdrowia kwas omega-3, który ma działania przeciwnowotworowe oraz przeciwdziała starzeniu się komórek – mówi przedstawiciel firmy Erjox – Ponad 70% składu oliwy stanowi z kolei jednonienasycony kwas oleinowy, który równie zapobiega powstawaniu komórek rakowych w organizmie oraz jest przydatny w walce ze stanami zapalnymi.Na tym lista zdrowotnych właściwości oliwy oczywiście się nie kończy. Jest ona bogatym źródłem przeciwutleniaczy, które są niezbędne w profilaktyce nowotworów oraz chorób układu krążenia. Badania dowodzą również, że regularne spożywanie oliwy może mieć znaczny wpływ na zredukowanie ryzyka udarów mózgu, chorób serca, choroby Alzheimera, cukrzycy oraz wielu innych chorób i dolegliwości. Jednocześnie oliwa może skutecznie przeciwdziałać otyłości – warto zastąpić nią inne używane w gospodarstwie tłuszcze. Jednocześnie należy pamiętać, że oliwa extra virgin, która jest najzdrowsza, powinna być stosowana na zimno. Obróbka cieplna powoduje, że nie tylko traci ona swoje właściwości, ale może również stać się szkodliwa. Warto ją dodawać np. do sosów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana