Suplementy diety połączone ze sportem okazały się skuteczne? Dowiedziałaś się wszystkiego, co chciałaś podczas wizyty w poradnictwie laktacyjnym? Jesteś zadowolony operacji plastycznej? A może optyk pomógł Ci dobrać okulary dopasowane do kształtu twarzy albo masaż okazał się przyjemny? Jeśli tak, to pozostaw po sobie komentarz. W ten sposób pomożesz innym znaleźć specjalistę, a nam rozwijać biznes. Bądź zdrowy ze zdrowie.pkt.pl!
Co warto wiedzieć o wazektomii?

Obecnie dostępne są różne formy antykoncepcji — od prezerwatyw, przez tabletki dla kobiet, po wazektomię, którą wykonuje się u mężczyzn. Pomimo tego, że jest to popularna metoda za granicą, w Polsce, wielu pacjentów obawia się jej, ponieważ nie wie, jak wygląda zabieg oraz jakie są wskazania po jego wykonaniu. O czym trzeba pamiętać, zastanawiając się nad wykonaniem wazektomii?
Co kryje się pod pojęciem wazektomii?
Wazektomia to zabieg polegający na usunięciu lub zamknięciu nasieniowodów, odpowiedzialnych za transport plemników z jąder do cewki moczowej. Określana jest jako antykoncepcja trwała dla mężczyzn. Należy zaznaczyć, że nawet po jej wykonaniu, podczas ejakulacji dalej z cewki moczowej wydalane są płyny, jednak nie zawierają one plemników. W związku z tym, przejście zabiegu nie wpływa na jakość ani satysfakcję z życia intymnego. Opisywana metoda antykoncepcji, wbrew obawom wielu mężczyzn, nie powoduje też zaburzeń hormonalnych, więc nie prowadzi do zmiany głosu, zarostu czy popędu seksualnego.
Przeczytaj również: Na czym polega test obciążeń organizmu?
Należy przy tym pamiętać, że wazektomia nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Dlatego jeżeli Ci na tym zależy, konieczne jest stosowanie dodatkowych środków. Opisywana metoda antykoncepcji może być stosowana u mężczyzn w każdym wieku, jednak najczęściej decydują się na nią osoby, które już założyły rodzinę i nie planują dzieci. Szczególnie istotne jest to, aby osoby niemające dzieci przemyślały, czy rzeczywiście tego rodzaju rozwiązanie okaże się dla nich odpowiednie. W razie wątpliwości należy porozmawiać z lekarzem, np. z Moconti Sp. z o.o..
Przeczytaj również: Na czym polega leczenie kanałowe zęba?
Jak przebiega wazektomia?
Wazektomię wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Sam zabieg nie trwa długo — zazwyczaj zajmuje około 20-30 minut. Pierwszy krok to rozwarstwienie skóry w okolicy nasieniowodów przy użyciu specjalnych narzędzi. Usunięte zostają jedynie ich fragmenty, po czym zakłada się na nie szwy. Ból odczuwany po zabiegu u większości pacjentów jest niewielki lub nie występuje w ogóle. Należy mieć jedynie na uwadze, że jeszcze przez kilka tygodni po zabiegu płodność się utrzymuje, dlatego należy stosować dodatkowe formy zabezpieczenia. O wszelkich wskazaniach, których należy przestrzegać po wykonaniu zabiegu, może poinformować wykonujący go lekarz.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana