Suplementy diety połączone ze sportem okazały się skuteczne? Dowiedziałaś się wszystkiego, co chciałaś podczas wizyty w poradnictwie laktacyjnym? Jesteś zadowolony operacji plastycznej? A może optyk pomógł Ci dobrać okulary dopasowane do kształtu twarzy albo masaż okazał się przyjemny? Jeśli tak, to pozostaw po sobie komentarz. W ten sposób pomożesz innym znaleźć specjalistę, a nam rozwijać biznes. Bądź zdrowy ze zdrowie.pkt.pl!
Co warto wiedzieć o higienie po porodzie?
Higiena miejsc intymnych po porodzie jest niezwykle ważna, ponieważ wspomaga gojenie się ran. Utrzymywanie ran powstałych w wyniku pęknięcia lub nacięcia w czystości ma duży wpływ na to, czy zagoją się one szybko i nie będą dawały powikłań. Ponieważ odchody połogowe mogą utrudniać higienę intymną, warto zaopatrzyć się w aptece specjalne preparaty przeznaczone do tego celu.
Okres połogu
W okresie połogu, a więc bezpośrednio po porodzie, organizm kobiety stopniowo powraca do stanu sprzed ciąży. Kobieta powinna wtedy dbać o higienę bardziej niż kiedykolwiek. Połóg rozpoczyna się wraz z chwilą urodzenia łożyska i trwa zwykle do sześciu tygodni. Rany poporodowe zaczynają się goić, a macica zaczyna się obkurczać. W piersiach matki zaczyna pojawiać się mleko. Pojawiają się odchody połogowe, a więc wydzielina z dróg rodnych, która w pierwszej fazie połogu przypomina obfite krwawienia menstruacyjne. Z czasem wydzielina staje się brudnożółta. Odchody połogowe zawierają nie tylko krew, ale i groźne chorobotwórcze drobnoustroje. To ze względu na nie higiena intymna jest niezwykle ważna.
Higiena po porodzie
Pierwsza zasada higieny intymnej po porodzie jest bardzo prosta - należy myć krocze po każdej wizycie w toalecie oraz po każdej wymianie podpaski lub wkładki higienicznej. Stosujemy do tego specjalne środki do higieny intymnej zakupione w aptece. Niektóre z preparatów, które są dostępne bez recepty, mają delikatne działanie przeciwbólowe. Trzeba wówczas zwrócić uwagę na to, ile razy na dobę możemy ich używać - producent powinien to wskazać na opakowaniu. Do mycia nie używamy gąbek i unikamy mydła w kostkach, ponieważ mogą być siedliskami drobnoustrojów. Możemy za to korzystać z chusteczek do higieny intymnej. Dopóki występują krwawienia, kobieta nie powinna kąpać się w wannie, ponieważ zwiększa to ryzyko zakażenia rany. Szereg środków do higieny intymnej znajdziemy w Aptece w Sieci z Raciborza, w której możemy zrobić zakupy także online. Przy produktach jest wskazane, czy można je stosować w czasie ciąży i podczas karmienia.
Wietrzenie rany krocza
Można spotkać się z poradami, że do momentu zagojenia rany, kobieta powinna jak najczęściej w ogóle rezygnować z noszenia majtek w chwilach, gdy jest to możliwe. Na przykład w podczas leżenia w łóżku po prostu podkładać pod pupę podpaskę. Oczywiście niewiele jest takich chwil, w których możemy sobie na to pozwolić, dlatego kobieta powinna się zaopatrzyć w bawełnianą, przewiewną bieliznę. Wybieramy 100% bawełny i rezygnujemy z wszelakich koronek, rezygnujemy ze stringów i obcisłych majtek. Jeżeli rana boli, puchnie, lub pojawiają się jakiekolwiek niepokojące objawy, zawsze należy skonsultować się z położną i lekarzem ginekologiem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana