Suplementy diety połączone ze sportem okazały się skuteczne? Dowiedziałaś się wszystkiego, co chciałaś podczas wizyty w poradnictwie laktacyjnym? Jesteś zadowolony operacji plastycznej? A może optyk pomógł Ci dobrać okulary dopasowane do kształtu twarzy albo masaż okazał się przyjemny? Jeśli tak, to pozostaw po sobie komentarz. W ten sposób pomożesz innym znaleźć specjalistę, a nam rozwijać biznes. Bądź zdrowy ze zdrowie.pkt.pl!
Badania krwi jako podstawa diagnostyki medycznej
Niezależnie od tego, co nam dolega, bardzo prawdopodobne jest, że lekarz zleci nam badanie krwi. Już podstawowe badanie: morfologia, pozwala na postawienie wstępnej diagnozy, a także wdrożenie odpowiednich działań profilaktycznych. Bardzo ważne jest również badanie poziomu cukru we krwi, które jest podstawą w diagnostyce cukrzycy, a także pozwala na kontrolę skuteczności leczenia.
Jakie parametry krwi są najczęściej badane?
Podstawą diagnostyki medycznej jest morfologia. Dzięki temu badaniu można określić liczbę czerwonych krwinek, stężenie hemoglobiny w nich zawartej i ich objętość, a także liczbę białych krwinek oraz płytek krwi. Odchylenia od normy mogą świadczyć o niedoborach żelaza, witaminy B12 lub kwasu foliowego, infekcji lub stanie zapalnym toczącym się w organizmie, przewlekłym zakażeniu albo też o zaburzeniach pracy szpiku kostnego. Obecność stanu zapalnego mogą również potwierdzić badania OB i CRP.
Bardzo ważnym badaniem jest także lipidogram. Obrazuje on poziom cholesterolu oraz trójglicerydów. Na tej podstawie możliwa jest ocena ryzyka wystąpienia miażdżycy i jej powikłań (udaru, zawału). Ważnymi podstawowymi badaniami krwi, które powinny być wykonywane profilaktycznie, są również próby wątrobowe oraz glikemia. Oznaczenia enzymów wątrobowych pozwalają na wykrycie problemów z wątrobą, ale również diagnozę cukrzycy, podobnie jak badanie poziomu glukozy we krwi.
Mierzenie poziomu cukru we krwi
W zależności od potrzeb glikemię mierzy się na czczo, po doustnym obciążeniu glukozą lub w dowolnym momencie dnia. Warto jedynie pamiętać, że w każdym przypadku obowiązują inne normy poziomu cukru we krwi, może być również konieczne przeprowadzenie takiego, a nie innego badania na wniosek lekarza. Badaniu powinny regularnie poddawać się osoby, które ukończyły 45. rok życia, znajdujące się w grupie ryzyka (u których w rodzinie występowała cukrzyca typu 2) oraz oczywiście osoby, które dostrzegają u siebie objawy hiperglikemii lub hipoglikemii – w przychodni Medan w Jarocinie poziom cukru we krwi można zmierzyć szybko, bezboleśnie i bez kolejki.
Jakie objawy powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty? Częste oddawanie moczu, senność, suchość skóry, a nawet bóle głowy, zaburzenia widzenia i utrata wagi. Niepokojące jest także ciągłe uczucie głodu, niepokój, drżenie rąk i nóg oraz nadmierne pocenie się. W przypadku wystąpienia tych objawów należy zmierzyć poziom cukru we krwi – to badanie nie tylko pozwoli zdiagnozować cukrzycę, ale również pomoże w kontroli postępów leczenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana