Data: 26 września 2018 Kategoria: Zdrowy styl życia
materace-lozko

Czym charakteryzują się materace bonellowe?

Jeśli przez całe życie spałeś na tapczanie i właśnie po raz pierwszy przystępujesz do wyboru nowego łóżka z prawdziwego zdarzenia, różnorodność dostępnych modeli materacy może cię zaskoczyć. Obecnie na rynku dostępne są materace o najrozmaitszych właściwościach i konstrukcji. Co to jest materac bonellowy, czym się charakteryzuje i gdzie sprawdzi się najlepiej?

Konstrukcja materaca bonellowego

Materac bonellowy to najprostszy, a zarazem najtrwalszy typ materaca sprężynowego. Jego głównym elementem są bonelle, czyli sprężyny w kształcie klepsydry – szerokie u podstaw i wąskie po środku. Poszczególne bonelle połączone są ze sobą za pomocą spiralnego drutu, który spina konstrukcję w całość.

Wkład sprężynowy w materacach bonellowych otoczony jest warstwami materiałów, takich jak filc, pianka i płyta kokosowa. Podczas gdy sprężyny odpowiadają za elastyczność materaca, pianki zapewniają jego optymalną twardość i wygodę.

Wady i zalety materacy bonellowych

Najbardziej charakterystyczną cechą materacy bonellowych jest sprężystość progresywna. Oznacza to, że opór materaca zwiększa się wraz z siłą nacisku. Innymi słowy, ten sam materac będzie równie wygodny dla osoby cięższej, jak i lżejszej – wkład będzie pracował odpowiednio do wagi użytkownika.

Dużą zaletą materacy sprężynowych jest ich niewielka cena. Ten argument skłania zwykle do zakupu materacy bonellowych właścicieli pensjonatów, hoteli i gospodarstw agroturystycznych, gdzie intensywnie eksploatowane łóżka mogą wymagać częstej wymiany wkładów.

Wadą materacy bonellowych jest duża elastyczność powierzchniowa. Ponieważ sprężyny w materacu są ze sobą połączone drutem, oddziałujące nań siły rozkładają się równomiernie na całej powierzchni. Ma  to znaczenie szczególnie duże, jeśli na jednym łóżku śpią dwie osoby – ruchy cięższego partnera mogą być mocno odczuwalne przez obu użytkowników.

Dlatego w domach prywatnych, zwłaszcza w łóżkach małżeńskich, lepiej sprawdzą się inne materace z oferty Meble K&D, np. materace kieszeniowe, również zbudowane w oparciu o bonelle. W tego typu materacu sprężyny nie łączą się ze sobą sztywno, ale każda z nich umieszczona jest w osobnej kieszeni, dzięki czemu pracują one osobno, co podnosi komfort wypoczynku.

Jeszcze większą wygodę oferują nowoczesne materace do łóżek z pianki termoelastycznej, które zapewniają doskonałą elastyczność i sprężystość jednocześnie, a dodatkowo dopasowują się do kształtu ciała użytkownika, co gwarantuje zdrowy sen i zapobiega pojawianiu się bólu pleców.

Materiał Partnera