Data: 16 maja 2016 Kategoria: Stomatologia
zab zatrzymany

Ząb zatrzymany – co to jest?

Zatrzymanie zęba to jedna z najczęstszych dolegliwości, dotycząca przeważnie trzecich zębów trzonowych, czyli ósemek (tzw. zębów mądrości). Poniżej przedstawiamy, na czym dokładnie polega zatrzymanie oraz jakie metody diagnostyki i leczenia podjąć, w przypadku jego wystąpienia.

Na czym polega zatrzymanie zębów?

Zatrzymanie zęba to zjawisko polegające na ,,zaleganiu” kości zębowej w tkance kostnej szczęki górnej lub dolnej. Zalegający ząb jest z reguły prawidłowo rozwinięty anatomicznie. Wyróżniamy zęby zalegające częściowo (jeśli fragment korony zęba jest widoczny w jamie ustnej) bądź całkowicie, gdy cały ząb jest otoczony przez kość. Zatrzymaniu ulegają najczęściej zęby mądrości, chociaż nie jest to reguła. Podobnego losu doświadczają również kły górne, dolne przedtrzonowce, a rzadziej centralne siekacze.

Przyczyny i skutki zalegania zębów

Najczęstszym powodem zatrzymania ósemki jest brak miejsca na rozrost zęba w łuku zębowym.

Taka sytuacja może prowadzić do szeregu zmian patologicznych, stanów zapalnych oraz pojawienia się wycieków ropnych, torbieli zawiązkowych czy próchnicy. Wśród innych poważnych powikłań, należy wymienić dysfunkcję stawów skroniowo-żuchwowych oraz wykształcanie się bolesnych kieszeni kostnych. Poza tym, w przypadku zatrzymania kłów czy siekaczy, istnieje wysokie prawdopodobieństwa wykrzywienia całego zgryzu.

Diagnostyka

Przed podjęciem leczenia zęba zatrzymanego, pacjent jest poddawany szczegółowej diagnostyce z użyciem tomografii komputerowej CBCT. Uzyskane w wyniku badania zdjęcia szczękowe, pozwalają ustalić dokładne położenie zęba i szczegółowo zaplanować przebieg zabiegu.

Sposoby leczenia

Leczenie zębów zatrzymanych odbywa się w sposób inwazyjny i polega na ich usunięciu.

Zabieg jest wykonywany przeważnie na sali chirurgicznej, przez wykwalifikowanego stomatologa, chirurga szczękowo-twarzowego. Przed zabiegiem stosuje się znieczulenie miejscowe (niekiedy także znieczulenie ogólne), z pełnym jałowym obłożeniem, zapobiegającym infekcjom i powikłaniom. Po zabiegu ranę zabezpiecza się przy użyciu szwów, opatrunku uciskowego i chłodnego kompresu. Pacjent powinien również przez pewien czas przyjmować antybiotyki oraz przestrzegać ścisłej diety żywieniowej, złożonej z miękkich pokarmów. Szwy usuwane są na wizycie kontrolnej, około tydzień po operacji.

Gdzie wykonać zabieg?

Usunięciem zęba zatrzymanego zajmują się profesjonalne kliniki dentystyczne. Warto dokonać wcześniejszego rozpoznania i zlokalizować odpowiedni gabinet w swojej okolicy. Osoby mieszkające w Tychach mogą skorzystać z usług kliniki stomatologicznej ES Dentica, znajdującej się przy ul. Bacha.