Data: 11 maja 2018 Kategoria: Stomatologia
proteza akrylowa

Wady i zalety protezy akrylowej

Niezależnie od przyczyn, braki w uzębieniu stanowią większy problem, niż sądzi wiele osób. Przede wszystkim utrudniają one poprawne przeżuwanie pokarmów, co z kolei może zaowocować poważnymi konsekwencjami dla naszego układu trawienia. Doliczmy do tego stopniowy zanik kości szczękowej w miejscu ubytku, który powoduje obniżanie się dziąseł, zmianę w kształcie twarzy oraz problemy z mówieniem i już wiemy, czemu warto jak najszybciej zainteresować się wypełnieniem miejsca po utraconych zębach. Obecnie jedną z najpopularniejszych form uzupełnienia jest proteza akrylowa. Jakie są plusy i minusy tego rozwiązania?

Zalety protezy akrylowej

Zacznijmy od plusów. Głównym czynnikiem, który wpływa na wysoką popularność akrylu jest jego cena – protezy tego typu są znacznie tańsze od implantów oraz koron. Raz na pięć lat możemy skorzystać z refundacji NFZ na nową protezę. Ponadto jeśli już posiadamy protezę i w międzyczasie utracimy kolejny ząb, istnieje możliwość łatwego dostawienia akrylowego uzupełnieniu ubytku.

Wady akrylu

Niestety, niska cena akrylu nie jest w stanie ukryć jego licznych wad. Najpoważniejszą z nich jest trudność w przyzwyczajeniu się do noszenia tego typu protez.

Praktycznie wszyscy pacjenci w pierwszej fazie noszenia protezy akrylowej uskarżają się na problemy z mówieniem i jedzeniem – mówi specjalista kliniki stomatologicznej Ars DentanaSpowodowane jest to głównie tym, że płytka akrylu zajmuje sporo miejsca, ograniczając swobodę poruszania się języka. Warto pamiętać, że przyzwyczajanie się do ciała obcego w ustach może potrwać nawet kilka tygodni – w tym okresie istnieje największe ryzyko, że pacjent zniechęci się i przestanie stosować protezę.

Dodatkowym czynnikiem wpływającym na negatywne doznania jest fakt, że proteza wymaga bardzo precyzyjnego dopasowania, w przeciwnym wypadku można powodować bolesna podrażnienia jamy ustnej. Kolejna istotną wadą jest fakt, że protezy tego typu mają tendencję do osiadania na dziąśle, co powoduje ucisk na kość i jej powolny zanik – dlatego nie powinno się stosować jednej protezy przez dłuższy czas, konieczne są korekty jej kształtu lub zastosowanie nowego modelu. To z kolei powoduje ponowne trudności z przyzwyczajeniem się do jej kształtu. Proteza akrylowa wymaga również od właściciela bardzo troskliwej pielęgnacji. wyrobienie sobie nawyku regularnego oczyszczania jej po każdym posiłku oraz przechowywania jej zgodnie z instrukcją jest konieczne – w przeciwnym wypadku na protezie mogą rozwinąć się groźne drobnoustroje chorobotwórcze.