Data: 21 czerwca 2018 Kategoria: Stomatologia

Jak dbać o higienę jamy ustnej?

Higiena jamy ustnej to klucz do zdrowego uśmiechu, ale nie tylko – warto pamiętać, że zdrowe zęby, to zdrowy cały organizm, który nie cierpi z powodu stanu naszego uzębienia. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że to jeden z ważniejszych elementów składowych naszego zdrowia, który często rzutuje na cały organizm, dlatego warto zwrócić na to szczególną uwagę.

Prawidłowa higiena i kompleksowe zadbanie o nią to kilka etapów, pominięcie któregokolwiek z nich, może prowadzić do nieprzyjemności i zmusić do wizyty u stomatologa, która nie będzie tylko rutynową kontrolą.

Odpowiednio dobrana szczoteczka kluczem do sukcesu

Wielu stomatologów, pytając o szczoteczkę, której używają ich pacjenci, nie jest w stanie uzyskać żadnej odpowiedzi. Pacjenci wpadają do sklepu i kupują to, co wpadnie im w ręce, czasem decyzję dyktuje cena. Jednak aby prawidłowo zadbać o swoje zęby, trzeba wiedzieć, jaką szczoteczkę wybrać. Ich przekrój i wybór obecnie jest ogromny, od różnych wariantów cenowych, po wszelakie dodatkowe elementy – wybielająca, usuwająca kamień itp. O wybór odpowiedniej należy zapytać stomatologa, który oceni, jakiej twardości włosie powinniśmy wybrać i poleci sprawdzoną markę. W szczoteczkę można zaopatrzyć się w drogerii lub odwiedzając sklep online DentalTree, który posiada szeroką gamę produktów przystosowanych do codziennej pielęgnacji jamy ustnej.

Skoro szczoteczka, to także pasta

Jeśli chodzi o świadomość w wyborze odpowiedniej pasty do zębów, to jest ona na takim samym poziomie jak w przypadku wyboru szczoteczki. Nie zwracamy szczególnej uwagi na rodzaj pasty, nie wspominając o jej zawartości fluoru – a tak naprawdę od tego powinniśmy zacząć. Do codziennego stosowania wystarczy pasta z zawartością fluoru na poziomie 1000-1500 ppm. Sklep online dla stomatologów to dobre miejsce, żeby najpierw przejrzeć, a później wybrać odpowiednią pastę, zwykle posiadają na stanie trochę lepsze zaopatrzenie niż zwykła drogeria, jest także większy wybór marek.

Nitkowanie zębów i płyn do płukania jamy ustnej

Najczęściej pomijane elementy prawidłowego dbania o stan naszej jamy ustnej. Ani najlepsza szczoteczka, ani najlepsza pasta do zębów nie są w stanie idealnie wyczyścić całej jamy ustnej. Aby uzupełnić tę profilaktykę, należy zacząć używać zarówno nici dentystycznych, jak i płynów do płukania jamy ustnej. Nici dentystyczne są w stanie wyczyścić przestrzenie międzyzębowe, jednak aby zrobić to dokładnie, należy wykonywać nimi odpowiednie ruchy, tzn ruchy piłujące, przesuwając nić góra-dół. Jeśli ktoś z jakiś powodów nie chce, bądź nie może używać nici, można je zastąpić wykałaczkami.

Płyn do płukania jamy ustnej doskonale sprawdzi się w przypadku szybkiej dezynfekcji i usunięcia bakterii z jamy ustnej po posiłku lub małej przekąsce. Energiczne płukanie pomoże usunąć resztki jedzenia, zmniejszy florę bakteryjną i zobojętni kwaśne środowisko w jamie ustnej.

Dopiero wszystkie te elementy razem są w stanie dać nam gwarancję pięknego uśmiechu i zdrowych zębów. Pominięcie jakiegokolwiek z nich może prowadzić do problemów z zębami.

Materiał Partnera