Data: 10 sierpnia 2018 Kategoria: Stomatologia
Chirurgia stomatologiczna: ekstrakcje zębów, resekcje, hemisekcje

Chirurgia stomatologiczna – zakres usług

W zakresie działania chirurgii stomatologicznej znajdują się zabiegi w obrębie jamy ustnej pacjenta. Najprościej rzecz ujmując, zadaniem chirurga jest usunięcie problemów, których nie udało się wyleczyć metodami zachowawczymi. Najczęściej chirurgię stomatologiczną kojarzy się z wykonywania ekstrakcji zębów, jednak jest to tylko jeden z wielu przeprowadzanych w ramach tej specjalizacji zabiegów. Czym w takim razie zajmuje się chirurg?

Zakres zabiegów przeprowadzanych przez chirurga-stomatologa

Chirurg stomatologiczny ma bardzo szeroki zakres przeprowadzanych zabiegów. Najprościej rzecz ujmując, chirurg zajmuje się diagnozą i leczeniem operacyjnym wszelkich pojawiających się w jamie ustnej patologii, z którymi nie można sobie poradzić poprzez zastosowanie leczenia zachowawczego, oraz wspomaganiem procesu leczenie stomatologów innych specjalizacji, m.in. ortodoncji, implantologii czy stomatologii zachowawczej.

Ekstrakcje zębów

Ekstrakcje zębów są chyba najczęstszym zabiegiem wykonywanym przez chirurga-stomatologa. Najczęściej wykonywane są ekstrakcje zębów zatrzymanych, które nie zdołały się wyrżnąć z powodu złego ustawienia lub z powodu braku miejsca w łuku zębowym. Do zębów zatrzymanych należą także ósemki (zęby mądrości), czyli trzecie zęby trzonowe. Na usunięcie zębów zatrzymanych lekarz decyduje się wtedy, kiedy stanowią on zagrożenie dla pozostałych zębów w łuku zębowym.

Inne zabiegi chirurgii stomatologicznej

Oprócz ekstrakcji zębów, chirurg zajmuje się również usuwaniem problemów zdrowotnych w jamie ustnej, z którymi nie można sobie było poradzić w inny sposób. Dokładny zakres przeprowadzanych zabiegów zależy oczywiście od gabinetu. Np. w Klinice stomatologicznej Maxdent we Wrocławiu poza ekstrakcjami oraz zabiegami wspomagającymi pracę stomatologów innych specjalizacji wykonywane są m.in. zabiegi nacinania ropni i usuwanie torbieli, resekcje wierzchołków korzeni, hemisekcje zęba, czyli usunięcie części zęba i części korzenia, w celu uratowania pozostałej części zęba przed usunięciem, a także podnoszenie dna zatoki zębowej.

Wspomaganie innych dziedzin stomatologii

Praca chirurga stomatologicznego obejmuje również wspieranie innych dziedzin stomatologii. I tak chirurg w początkowej fazie uczestniczy np. w leczeniu wad zgryzu, poprzez wykonanie ekstrakcji zęba lub zębów w celu uzyskania większej ilości miejsca w łuku zębowym, koniecznego do prawidłowego ustawienia pozostałych zębów.

Oprócz tego zadaniem chirurga jest także wykonywanie sterowanej regeneracji tkanki kostnej przed wszczepieniem implantów zębowych. Regeneracja kości jest konieczna u pacjentów, u których w wyniku utraty zębów doszło do procesów zanikowych kości. Wtedy żeby możliwe było wszczepienie implantu, konieczne jest uzyskanie miejsca na wszczep, poprzez odbudowę kości.

Materiał Partnera