Data: 11 października 2017 Kategoria: Porady medyczne

Co zrobić, jeśli masa ciała i wzrost dziecka odbiega od normy? Zobacz, czy to powód do paniki

Martwisz się, że twoje dziecko jest za chude albo zbyt pulchne? Przede wszystkim nie oceniaj jego wymiarów na oko, ale najpierw zważ je i zmierz jego długość u lekarza, który naniesie wynik na siatki centylowe. Podpowiadamy, co możesz z nich wyczytać.

To, czy wzrost i masa ciała dziecka zostaną uznane przez pediatrę za prawidłowe, zależy od wielu czynników, np. jego urodzeniowej masy, płci, sposobu karmienia, a nawet miejsca, w którym mieszka. Dlatego do oceny tego, czy wymiary malucha mieszczą się w normie, stosowane są siatki centylowe, czyli wykresy, przedstawiające, jak dziecko wypada na tle setki rówieśników z tego samego kraju.

Jak czytać siatki centylowe?

Siatki centylowe wzrostu, masy ciała, obwodu główki dziecka znajdziesz na ostatnich stronach w jego książeczce zdrowia. Jeśli chcesz sprawdzić np. czy twoje niemowlę waży prawidłowo, wybierz siatkę ciężaru ciała, odpowiadającą wiekowi i płci dziecka. Na poziomej linii znajdź wiek, a na pionowej liczbę odpowiadającą jego masie ciała. Z obu punktów poprowadź prostopadłe linie, a w miejscu, w którym się przetną, nanieś kropkę. Punkt przecięcia to właśnie centyl, na którym znajduje się twoje dziecko.

Na każdej siatce centylowej są zaznaczone liniami centyle: 3, 10, 25, 50, 75 i 97. Jeśli kropka, którą postawiłaś, mieści się między 3 a 97 centylem to oznacza to normę – w tym przedziale znajduje się większość jego rówieśników. Jeśli wynik znajduje się bliżej 10. centyla, oznacza to, że zaledwie dziesięcioro dzieci na sto, będąc w tym samym wieku i tej samej płci, waży mniej od twojego dziecka. Kropka wypadła w okolicy 97. centyla? To znaczy, że na sto rówieśników twojego dziecka, tylko troje będzie miało większą masę ciała.

Czy 97. centyl to już otyłość, a 3. centyl – niedowaga?

Siatki centylowe nie mówią o tym, czy dziecko ma nieprawidłowe wymiary. Pokazują jedynie, jak dziecko rozwija się na tle rówieśników. Jeśli rozwija się harmonijnie i jego masa ciała  znajduje się na podobnym centylu, najpewniej wszystko jest w porządku. Niepokojące będą dopiero dysproporcje między centylami masy ciała i wzrostu (np. gdy waga jest na 97. centylu, a wzrost na 10.), a także nagły wzrost lub spadek o 2 kanały centylowe. Takie objawy mogą bowiem świadczyć o rozwijającej się infekcji dziecka albo zaburzeniach genetycznych. Mogą, ale nie muszą, dlatego, zanim wpadniesz w panikę, udaj się z dzieckiem do lekarza, aby ten zadecydował, czy konieczne będą dalsze badania.

Materiał Partnera