Data: 11 kwietnia 2017 Kategoria: Porady medyczne

Zatroszcz się o zdrowy kręgosłup swoich pracowników biurowych

Praca biurowa wiąże się z wysiłkiem, nie tylko umysłowym. Siedzenie nie jest dla człowieka pozycją naturalną, toteż wielogodzinna praca przy biurku przekłada się negatywnie na zdrowie. Szczególnie narażony na przeciążenia i spowodowane nimi dolegliwości jest układ ruchowy, a zwłaszcza kręgosłup.

Ergonomiczne biuro

Planując aranżację nowej przestrzeni biurowej, staraj się przeznaczyć odpowiednią ilość miejsca na każde stanowisko – podpowiada nasz rozmówca z firmy MERIWA. Pracownik nie powinien mieć kłopotu z odejściem od biurka czy przejściem między stanowiskami kolegów.

Meble biurowe

Wybór mebli biurowych nigdy nie może być przypadkowy. Szukając wyposażenia do biura kieruj się przede wszystkim jakością sprzętów i wygodą, jaką oferują. Dużym ułatwieniem jest korzystanie z gotowych kompletów biurowych – wybierając zestaw masz pewność, że biurka i fotele są dobrze dopasowane.

Higiena pracy – regularne przerwy

Regularne przerwy od pracy są jednym z najczęściej ignorowanych wymogów BHP. Niejednokrotnie pracodawcy patrzą krzywym okiem na tych pracowników, którzy zbyt często odrywają się od swoich zadań. Tymczasem dla zdrowia (i wydajności!) pracownika ważne jest, aby mógł wstać i poprostować plecy przynajmniej raz na godzinę.

Biuro na wesoło

Najlepiej byłoby, gdyby w ciągu pięciominutowych przerw pracownik wykonywał ćwiczenia fizyczne. Choć świadomość tego faktu wzrasta, wciąż spotykamy się z pewną niepewnością i obawą przed byciem posądzonym o śmieszność. Jako pracodawca możesz zachęcić pracowników do wykonywania lekkich ćwiczeń gimnastycznych. Ot, choćby – dając im dobry przykład.

Pakiety sportowe i medyczne

Dobrym sposobem zachęcenia pracowników do zadbania o zdrowy kręgosłup, jest zaproponowanie im pakietów sportowych. Zniżki na wejścia do klubów sportowych są bardzo dobrą motywacją do korzystania z nich, a wiadomo, że odpowiednia dawka ruchu najlepiej zabezpiecza przed chorobami.

Jeśli jednak pracownik już odczuwa bóle pleców, z pewnością doceni możliwość ominięcia wielomiesięcznych kolejek do ortopedy. Dlatego bardzo dobrym pomysłem jest współpraca firmy z prywatnym centrum medycznym i aktywacja pakietów pracowniczych.

Materiał Partnera