Data: 10 września 2019 Kategoria: Porady medyczne

Wpływ technologii internetowych na służbę zdrowia

Niewątpliwie technologie mają wpływ na nasze życie codzienne. Jedną z najbardziej wpływających technologi na życie każdego z nas jest internet. Jest nie tylko źródłem największej liczby informacji ale i rozrywki i aplikacji które pomagają w wielu sferach życia. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się jak internet i technologie internetowe wpłynęły na rozwój służby zdrowia. Jakie rozwiązania zostały wdrożone dla zakładów opieki zdrowotnej odkąd dostęp do sieci internetowej stał się powszechny.

Niewątpliwie technologie mają wpływ na nasze życie codzienne. Jedną z najbardziej wpływających technologi na życie każdego z nas jest internet. Jest nie tylko źródłem największej liczby informacji ale i rozrywki i aplikacji które pomagają w wielu sferach życia. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się jak internet i technologie internetowe wpłynęły na rozwój służby zdrowia. Jakie rozwiązania zostały wdrożone dla zakładów opieki zdrowotnej odkąd dostęp do sieci internetowej stał się powszechny.

Strony internetowe przychodni zdrowia

Jest to najbardziej powszechne rozwiązanie związane z obecnością w sieci. Dzisiaj wiele zakładów opieki zdrowotnej i tych prywatnych i tych publiczny posiadają swoje strony internetowe na których to możemy znaleźć informacje o godzinach przyjęć, rejestracji. Często możemy się dowiedzieć jacy lekarze przyjmują w danym zakładzie w jakie dni. Drugą ogromną zaletą stron internetowych tworzonych dla zakładów opieki zdrowotnej to dane kontaktowe dzięki którym możemy zarejestrować się na wizytę do lekarza.

Internetowa baza lekarzy

Kolejny rewolucyjny pomysł który pozwala nie tylko na znalezienie odpowiedniego specjalisty ale i na poznanie o nim opinii. W sieci znajduje się wiele baz lekarzy. Bazy te umożliwiają dodanie przez lekarzy swoich wizytówek do systemu. Portale tego typu pozwalają się reklamować specjalistom za darmo, użytkownikom oddają do dyspozycji bazę danych liczącą po kilka tysięcy lub więcej wizytówek lekarzy. Ale nie sama wizytówka jest ważna. Często portale prowadzą ranking lekarzy w oparciu o częstość wyszukiwań, oceny oraz opinie. Dzięki temu zawsze możemy wybrać tego najlepszego i unikać tych którzy swój zawód nie traktują zbyt poważnie. Portale tego typu służą głównie młodym użytkownikom, którzy rzadko korzystają z pomocy lekarskiej i nie wiedzą po prostu do kogo iść po pomoc.

Rejestracje online w przychodniach zdrowia

Jest to rozwiązanie które moim zdaniem realnie polepsza jakość działania służby zdrowia w Polsce. Niestety to rozwiązanie technologiczne jest rzadko wdrażane przez placówki służy zdrowia. Na czym polega system rezerwacji online. System rezerwacji online w służbie zdrowia pozwala na zarejestrowanie się u danego lekarza w odpowiednim dniu dla nas i dla danego lekarza. Systemy tego typu wyszykują wolne terminy i prezentują je użytkownikowi. Ten wybierając odpowiedni ma szansę na wizytę u lekarza bez czekania w kolejce. Gdyby systemy tego typu w Polsce był wdrażane w każdej placówce, a pacjenci z nich korzystali zmniejszylibyśmy czas oczekiwania wizyty na lekarza. Stworzenie ogólnokrajowego systemu rejestracji pacjentów mógłby doprowadzić do jeszcze większego zmniejszenia kolejek. Prosty przykład może to zobrazować. Wyobraź sobie że chcesz zarejestrować się do ortopedy. Wchodzisz na stronę internetową połączoną z systemem rejestracji. Szukasz terminu na przyszły tydzień i okazuje się że nie ma wolnych. Globalny system mógłby Ci podsunąć innych ortopedów np. z sąsiednich miast. Jeżeli potrzebujesz systemu rezerwacji dla swojej przychodni odwiedź stronę pod tym adresem: designcart.pl/tworzenie-stron-www.html

Internetowa baza chorób

Równocześnie z bazami lekarzy zaczęły powstawać internetowe bazy chorób, gromadzące objawy i pasujące im choroby. Dzięki nim wielu pacjentów drobne dolegliwości mogła zacząć rozwiązywać samodzielnie. Dzięki takim portalom zwiększa się również świadomość społeczeństwa na temat zdrowia oraz zdrowego stylu życia. Obecna moda na zdrowy styl życia wynika między innymi z łatwego dostępu do wiedzy oraz błyskawicznej prędkości szerzenia się jej. Tak, internet miał na obecny stan rzeczy kluczowy wpływ.

System eWUŚ

Pisząc o technologiczny rewolucjach powinienem również napisać o systemie eWUŚ, dzięki któremu możliwa jest weryfikacja pacjenta, czy jest ubezpieczony. System też również działa poprzez sieć internetową. System ten jednak nie służy bezpośrednio pacjentom oraz nie polepsza opieki nad nimi. System ten mógłby zostać rozbudowany do wirtualnej bazy pacjentów. Wyobraź sobie o ile było by życie prostsze gdybyśmy wszystkie dane na temat naszych chorób przechowywali w wirtualnej chmurze. Nie musiałbyś zabierać do lekarza stert dokumentów. Lekarz prowadzący Ciebie miałby dostęp do szerszej historii, która może zadecydować o zupełnie innej diagnozie. Część sceptyków stwierdzi że być może rodziło by to nadużycia. Oczywiście że firmy farmaceutyczne miałby chrapkę na takie dane i w takiej ilości. Ale przecież o ich dostępie moglibyśmy decydować sami. Wyobraź sobie że zmieniasz lekarza i chcesz udostępnić nowemu historię swoich chorób, mógłbyś ten dostęp autoryzować za pomocą swojego e-dowodu osobistego, zbliżając ten do odpowiedniego czytnika. Więcej o podobnych rewolucjach internetowych możesz poczytać na www.designcart.pl

Internet ma ogromny wpływ na rozwój medycyny oraz służby zdrowia. Technologie mocno wspierają infrastrukturę medyczną, szerzą wiedzą zwiększając tym samy świadomość obywateli w zakresie dbania o zdrowie. Jest jednak jeszcze wiele do zrobienia, a dodatkowo co raz szybszy rozwój technologi otwiera nowe ścieżki, po których rozwój ten może kroczyć.

Materiał Partnera