Data: 12 października 2016 Kategoria: Porady medyczne
nawilzone-powietrze

Wpływ nawilżonego powietrza na zdrowie

Jakość powietrza w najbliższym otoczeniu ma niebagatelne znaczenie zarówno dla naszego komfortu i samopoczucia, jak i dla kondycji całej organizmu. Przebywanie dłuższy czas w pomieszczeniach zadymionych, zapylonych czy zanieczyszczonych kurzem, prędzej czy później bardzo wyraźnie daje się we znaki. Nie mniej istotne jest zadbanie o odpowiednią wilgotność powietrza w miejscach, w których spędzamy najwięcej czasu.

Organizm człowieka w niemal 70% składa się z wody, jest ona niezbędna do podtrzymania wszelkich jego funkcji życiowych. O ile bardzo dobrze pamiętamy o uzupełnianiu płynów, to zdarza nam się zapominać o tym, że również środowisko zewnętrzne odgrywa istotną rolę w utrzymaniu ciała w zdrowiu – zbyt niska wilgotność powietrza sprawia, że przesuszeniu ulega skóra, błony śluzowe, oczy, a także cały układ oddechowy. Ponadto suche powietrze sprzyja rozprzestrzenianiu się wszelkich zanieczyszczeń, takich jak pył, kurz, dym, a wraz z nimi szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów. Szczególnie dotkliwie skutki przebywania w takim otoczeniu odczuwają osoby cierpiące na astmę, różnego rodzaju alergie, używające soczewek kontaktowych. Ale objawy takie jak kaszel, katar, swędząca i piekąca skóra czy zaczerwienione oczy, mogą dotknąć każdego, a co gorsza sprzyjają rozwojowi chorób, np. zapalenia płuc, oskrzeli, lub tzw. zespołu chorych budynków.

W związku z powyższym zdecydowanie warto pomyśleć o tym, jak utrzymać wilgoć w naszym otoczeniu na odpowiednim poziomie. Za prawidłową wilgotność powietrza uznaję się tę na poziomie 40-60%. W takich warunkach błony śluzowe nie stają się wysuszone, rzęski oczyszczające układ oddechowy z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń pozostają aktywne. Są to również odpowiednie warunki dla naszych oczu, które wolniej się męczą, zaś skóra pozostaje miękka, elastyczna i mniej podatna na uszkodzenia.

Zadbanie o odpowiednią wilgotność powietrza w domu jest bardzo proste. Po pierwsze należy kilka razy dziennie wietrzyć pomieszczenia, nawet zimą (mroźne powietrze zabija unoszące się w powietrzu drobnoustroje). Możemy również kłaść na kaloryferach mokre ręczniki do odparowania lub założyć na nich specjalne pojemniki. Aby mieć pewność, że w powietrzu jest dość wilgoci możemy zainwestować w specjalne nawilżacze, które automatycznie dostosowują swoją pracę do naszych wymagań.

Nawilżanie powietrza w miejscach pracy, szczególnie zamkniętych, zanieczyszczonych pomieszczeń jest szczególnie ważne dla zdrowia i komfortu pracowników. Służą do tego specjalne nawilżacze przemysłowe, produkowane m.in. przez firmę Sternal. W ofercie firmy znaleźć można szeroki wybór urządzeń regulujących poziom wilgotności powietrza, takich jak nawilżacze parowe o różnych źródłach zasilania, nawilżacze wysokociśnieniowe i niskociśnieniowe. Warto zaznaczyć, że na produkty Sternal zdecydowało się wiele dużych i małych polskich przedsiębiorstw, działających m.in. w branży poligraficznej i włókienniczej.

Materiał Partnera