Data: 19 maja 2016 Kategoria: Porady medyczne
wentylacja

Wentylacja powietrza a zdrowie człowieka. Poradnik

Przebywając w budynkach zazwyczaj czujemy się bezpieczni, szczególnie, kiedy jesteśmy we własnym domu. Niewiele osób zastanawia się na co dzień nad jakością powietrza wewnątrz pomieszczeń, dopóki nie można zauważyć wyraźnych objawów jego słabej wymiany, jak np. parowania okien czy grzyba na ścianach.

Jak dowodzą naukowcy z amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska, stężenie substancji zanieczyszczających powietrze wewnątrz budynków jest nawet 5 razy wyższe niż na zewnątrz! Większość tych domowych zanieczyszczeń jest niewyczuwalna węchem, dlatego nawet nie podejrzewamy ich istnienia – wyjaśnia ekspert z grupy CENTROWENT. Tymczasem to właśnie one są przyczyną rozmaitych dolegliwości i oraz niektórych stopniowo rozwijających się chorób, jak np. astma.

Jak chronić się przed niezdrowym powietrzem w domu?

Znaczenie sprawnej wentylacji

Wentylacja służy wymianie powietrza w budynku, czyli usuwaniu zużytego, zanieczyszczonego powietrza i zastępowanie go świeżym. Często zapominamy o prawidłowej wentylacji domu, szczególnie zimą, kiedy zależy nam przede wszystkim na oszczędności ciepła. Jednak dobra wentylacja przyniesie zdrowiu ludzi i … budynków wiele korzyści.

Nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych, bo…

w ten sposób zatrzymujesz w domu wilgoć, dwutlenek węgla, kurz, roztocza oraz substancje chemiczne, które bez przerwy produkowane są przez sprzęty domowe wykonane z tworzyw sztucznych. Właśnie ta mieszanka sprawia, że spada twoja odporność, odczuwasz zmęczenie, ból głowy, a za kilka lat możesz spodziewać się astmy. Kartka z wywietrznika zdjęta? Teraz upewnij się, że kratka jest czysta!

Pamiętaj o wietrzeniu

Odprowadzenie zanieczyszczonego powietrza z domu wymaga zastąpienia go świeżym, przecież człowiek nie może oddychać próżnią. Brak dopływu powietrza z zewnątrz utrudnia właściwą wentylację i zaburza funkcjonowanie układu wywiewnego. Dlatego należy pamiętać o wietrzeniu pomieszczeń nawet zimą. W przypadku instalacji nowych, a więc bardzo szczelnych okien, warto zdecydować się na montaż nawiewników  – zachęca specjalista grupy CENTROWENT.

Co jeszcze możesz zrobić, aby zapewnić sobie i rodzinie zdrowe powietrze?

Pamiętaj o regularnej kontroli systemu wentylacji – powinieneś zrobić to raz do roku. Osoba dokonująca przeglądu sprawdzi nie tylko drożność kanałów wentylacyjnych, ale także szczelność okien oraz przepływ powietrza między drzwiami wewnętrznymi w mieszkaniu. Pamiętaj, że prawidłowy kierunek przepływu powietrza w mieszkaniu prowadzi zawsze z pomieszczeń do kratki wentylacyjnej umieszczonej w łazience.