Data: 4 września 2019 Kategoria: Porady medyczne

Usuwanie ósemki – co musisz wiedzieć?

Ząb mądrości? Czym jest ta mądrość, skoro ząb mądrości, a konkretnie ząb ósmy, powoduje tyle bólu i problemów? Jeśli zmagasz się z problemami, które powoduje wyrzynanie się zęba ósmego, przeczytaj ten artykuł. Ząb ten daje o sobie znać najczęściej w okolicach 16-22 roku życia.

Problemy, które pojawiają się w związku z zębami ósmymi, najczęściej wynikają z tego, iż rosną one w nieprawidłowym kierunku. Rosnąc w ten sposób, powodują one różne stłoczenia, wady zgryzu i inne problemy. Nieprawidłowe ułożenie zęba ósmego może także spowodować rozwój różnych chorób, wynikających z działania bakterii i nie tylko.

Z tego powodu, bardzo często rekomendowane jest usunięcie zęba ósmego. Pozwoli to uchronić pacjenta od różnych chorób, często jest to też rekomendowane w przypadku leczenia ortodontycznego. Dowiedz się, czy usuwanie zęba ósmego boli i jak szybko wrócisz po zabiegu do formy.

Czy będzie bolało?

Ekstrakcja zęba ósmego to specyficzny zabieg, wynikający z umiejscowienia tego zęba. Z tego powodu, usunięcie ósemki wymaga innego podejścia, nieco bardziej złożonego, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnej ekstrakcji zęba. Niestety, ekstrakcja zęba ósmego mogłoby sprawić ból, gdyby było wykonywane bez znieczulenia.

Na szczęście, wykonanie zabiegu usuwania ósmego zęba odbywa się przy wykorzystaniu znieczulenia miejscowego. W przypadku, gdy pacjent odczuwa lęk przed zabiegiem, można zastosować narkozę (czyli znieczulenie ogólne) – pacjent obudzi się po zabiegu mając już usuniętego zęba.

Ile zajmuje rehabilitacja?

W zależności od tego, w jaki sposób ząb ósmy był usuwany, czas rehabilitacji różni się. Jest to zależne także od stylu życia pacjenta – osoba, która nie pali papierosów, będzie musiała poświęcić zdecydowanie krótszy czas na zagojenie ran, niż palacz. Całkowite zagojenie rany może zająć od kilku tygodni nawet do kilku miesięcy. Przez pierwszy tydzień lub dwa tygodnie trzeba uważać, by nie doprowadzić do uszkodzenia rany.

Czy po zabiegu będzie opuchlizna?

Niestety, po zabiegu usuwania zęba ósmego możesz spodziewać się pojawienia opuchlizny w okolicy operowanej. Warto jest redukować skutki pojawienia się opuchlizny poprzez stosowanie zimnych okładów. Należy trzymać je przez 10-20 minut przy opuchniętym miejscu, w zależności od tego, jak długo jesteś w stanie wytrzymać.

Usuwanie zęba ósmego to przykra konieczność wielu dorosłych, jednak dużo lepiej jest wykonać ten zabieg, niż później leczyć jego konsekwencje. Czy miałeś usuwanego zęba ósmego?

Jeśli potrzebujesz pomocy z usunięciem ósemki, zapraszamy do gabinetu https://broniecki.eu/oferta/chirurgia-stomatologiczna/

Materiał Partnera