Data: 6 września 2017 Kategoria: Porady medyczne

Systemy chłodzenia skóry głowy do zniwelowania negatywnych skutków chemioterapii

Wypadanie włosów to jeden ze skutków ubocznych, towarzyszących zabiegom chemioterapii. Aplikowane chemioterapeutyki niszczą komórki nowotworowe, ale też szereg innych – m.in. tych odpowiedzialnych za wzrost włosa. Czy takim sytuacjom można zapobiec? Okazuje się, że jak najbardziej tak. Z pomocą przychodzą nowoczesne metody chłodzenia skóry głowy. Dzięki nim, naczynia włosowate ulegają obkurczeniu, zmniejszając przepływ krwi i dopływ substancji chemicznych do mieszków włosowych.

Różne metody chłodzenia głowy

Metoda chłodzenia skóry głowy jest znana lekarzom od ponad ćwierć dekady. Początkowo opierała się na żelowych woreczkach, zmrożonych do temperatury -25°C. Niestety, nie zapewniały one odpowiedniego pokrycia. Były mało skuteczne w działaniu, a także uciążliwe dla pacjentów i personelu medycznego. Do swoistego przełomu doszło w latach dziewięćdziesiątych za pośrednictwem Glenna Paxmana, który opracował specjalistyczne urządzenie, umożliwiające chłodzenie w sprawny i w pełni efektywny sposób.

System chłodzenia skóry głowy Paxmana

Działanie systemu chłodzenia skóry głowy Paxmana jest bardzo proste. Opiera się na specjalnym czepku, nakładanym na głowę pacjenta w trakcie chemioterapii. Wnętrze czepka jest wypełniane płynem o temperaturze -5°C. Umożliwia precyzyjne, miejscowe obkurczanie naczyń włosowatych skóry głowy i uzyskanie czasowego zmniejszenia przepływu krwi na jej powierzchni, niwelując wchłanianie chemioterapeutyku przez mieszki włosowe.

Efektywność metody

System Paxman Orbis można stosować od momentu rozpoczęcia chemioterapii, aż do jej zakończenia. Wieloletnie badania niezależnych ośrodków oszacowały skuteczność metody na poziomie 50-90%. Wynik końcowy zależy od wielu czynników, takich jak dobór czepka, rodzaj i kondycja włosów, sposób ich pielęgnacji, typ nowotworu, stosowane leki i wiek pacjenta. Do dzisiaj, z systemu skorzystało ponad 100 tys. osób na całym świecie.

System Paxman Orbis w Polsce

W chwili obecnej, w użyciu znajduje się około 2 tys. urządzeń chłodzących. Co ważne, System Paxman Orbis jest dostępny również dla polskich pacjentów. Jego krajową dystrybucją zajmuje się od niedawna Wrocławskie Centrum Zaopatrzenia Medycznego i Ortopedycznego Żak-Med. Jesteś zainteresowany metodą Paxmana? Być może jest ona skierowana właśnie do Ciebie. Zapoznaj się z materiałami informacyjnymi, zapytaj o szczegóły lekarzy w swoim szpitalu. Skorzystaj z szansy, jaką daje Ci współczesna medycyna. Zasługujesz na to.

Materiał Partnera