Data: 6 lutego 2018 Kategoria: Porady medyczne
chirurgia ręki

Sekrety chirurgii ręki. Dlaczego jest ona jedną z najtrudniejszych dziedzin chirurgii?

Chirurgia ręki to bez wątpienia jedna z najbardziej wymagających dziedzin chirurgii. Skomplikowana budowa kończyn górnych oraz olbrzymia ilość występujących stanów chorobowych (palce trzaskające, przykurcze, zespoły cieśni…) powoduje, że specjaliści do spraw chirurgii ręki muszą czerpać z wielu innych specjalizacji – chirurgii ogólnej i naczyniowej, neurologii, chirurgii plastycznej, mikrochirurgii, traumatologii czy ortopedii.

Precyzja co do milimetra

Chirurgia ręki różni się znacząco od innych specjalizacji chirurgicznych. Głównie przez wzgląd na wielkość, złożoność i delikatność struktur z którymi ma styczność lekarz. Stosowane techniki operacyjne bazują na mikrochirurgii, czyli rekonstrukcji niewielkich naczyń krwionośnych i nerwów o średnicy często nie przekraczającej jednego milimetra. Operowanie na takich strukturach wymaga długich przygotowań i ćwiczeń praktycznych.

Specjalista przeprowadzający zabieg musi opanować do perfekcji posługiwanie się narzędziami operacyjnymi – instrumentami mikrochirurgicznymi i bardzo cienkimi, niewidocznymi gołym okiem nićmi. Z uwagi na rozmiary poszczególnych struktur, niektóre zabiegi wykonuje się przy użyciu lup operacyjnych bądź mikroskopów, pozwalających na właściwe uwidocznienie pola operacyjnego – objaśnia ekspert Kliniki Kalmedica w Kaliszu.

Teoria i praktyka

Lekarz zajmujący się chirurgią ręki musi posiadać szeroką wiedzę teoretyczną i praktyczne umiejętności. Podstawę stanowi perfekcyjne opanowanie anatomii ręki. Konieczne okaże się kształcenie w zakresie ortopedii, neurologii oraz traumatologii. Wynika to ze złożoności problemów chirurgicznych. Mogą być one związane m.in. z przebytymi urazami, leczeniem zakażeń, torbieli, zespołem kanału nadgarstka czy też przerostem rozcięgna dłoniowego.

Do chorób ręki, które najczęściej wymagają leczenia chirurgicznego, zaliczają się palce trzaskające, przykurcz Dupuytrena, zespół de Quervaina, łokieć tenisisty, zespół Guyona oraz zespół cieśni nadgarstka. Należy pamiętać, że operacja chirurgiczna nie przyczyni się do natychmiastowego rozwiązania problemu. Równie istotne jest postępowanie pozabiegowe, przede wszystkim odpowiednio przeprowadzona rehabilitacja. Mimo to, pomoc wykwalifikowanego chirurgia znacząco zwiększa szansę na powrót do pełnej sprawności. Z tego względu warto oddać się w ręce specjalistów z doświadczeniem i renomą w zawodzie.