Data: 24 października 2016 Kategoria: Porady medyczne
badania alergologiczne

Rodzaje badań alergologicznych

Alergia to dzisiaj coraz częstsza, a w dodatku bardzo uciążliwa przypadłość. Na pewno pośród swojej rodziny czy znajomych masz chociaż jedną osobę, która się z nią boryka. Alergia jest uczuleniem, czyli stanem nadwrażliwości na jeden bądź kilka alergenów. Alergenem, czyli czynnikiem uczulającym, może być praktycznie każda substancja, którą jemy, dotykamy, wdychamy czy wstrzykujemy.

Objawy alergii

Alergia nie musi objawić się w dzieciństwie. Bardzo często ujawnia się w wieku dorosłym. Jest niewłaściwą reakcją naszego organizmu na wybrane czynniki, które powodują kichanie, pokrzywkę, dolegliwości związane z układem pokarmowym czy nawet wstrząs anafilaktyczny w przypadku użądlenia przez osę czy szerszenia – wyjaśnia nasz ekspert z Pracowni Alergologii i Immunologii Alergo-Med.

Najczęściej próbujemy leczyć się pierwszym lepszym medykamentem, co nie jest najwłaściwszym rozwiązaniem. Lepiej jest się zbadać, aby wiedzieć, na co tak naprawdę jesteśmy uczuleni i jakimi lekarstwami można się w związku z tym wspomagać.

Kiedy zrobić test?

Test na alergię powinniśmy wykonać od razu, kiedy podejrzewamy występowanie uczulenia. Niektóre alergie bowiem są trudne do wykrycia i może się okazać, że potrzeba będzie więcej czasu, aby przekonać się, które substancje czy jakie czynniki nasz szkodzą. Najlepiej jest skierować się do specjalisty, który dobierze odpowiedni rodzaj badania i wyznaczy termin wizyty. Niektóre testy lepiej jest wykonać na jesień czy zimą, kiedy niektóre alergeny zanikają, a objawy nie występują.

Jakie badanie wykonać?

Jest wiele rodzajów testów wykrywających uczulenie, dlatego należy wybrać odpowiednią placówkę, która przeprowadza je kompleksowo. Do badań alergologicznych stosowanych w diagnostyce zalicza się:

  • Testy skórne – wykrywające przede wszystkim alergie wziewne. Pokazują nawet 100 alergenów, a do najczęściej wykorzystywanych testów należy test punktowy, polegający na zakraplaniu alergenem skóry, a następnie nakłucia tego miejsca igłą; test skaryfikacyjny, w trakcie którego podrażnia się skórę, a następnie nanosi na dane miejsce alergen w postaci płynnego ekstraktu; test śródskórny, czyli wstrzyknięcie ekstraktu z alergenem bezpośrednio pod skórę. Testy skórne wymagają odstawienia leków antyhistaminowych
  • Test z krwi, inaczej mówiąc serologiczne – wykrywające alergie wziewne, pokarmowe i krzyżowe. W celu ich przeprowadzenia wykonuje się badania krwi, mające wykryć przeciwciała IgE, przeciw danym antygenom. Nie wymagają odstawienia leków branych w związku z alergią
  • Testy płatkowe – wykrywają alergie kontaktowe na różnego rodzaju związki drobnocząsteczkowe, np. metale, tworzywa sztuczne czy rośliny. Najczęstszym zaleceniem wykonania tego typu badań są alergie skórne. W celu ich wykonania na skórę pacjentów przykleja się plastry, posiadające specjalne komory wypełnione ekstraktem konkretnego alergenu
  • Testy kontaktowe – służą do wykrycia alergii kontaktowych. Alergeny nakładane są na skórę w postaci maści, a miejsce to zakleja się plastrem
  • Testy prowokacyjne – realizowane w celu potwierdzenia testów skórnych bądź serologicznych. Alergen podaje się naturalną drogą, taką jak w normalnych warunkach dociera do organizmu.
Materiał Partnera