Data: 26 czerwca 2019 Kategoria: Porady medyczne

Preparaty z laktazą – szybka pomoc dla osób z nietolerancją laktozy

Nietolerancja laktozy może dotyczyć nawet 65% społeczeństwa na całym świecie. Szacuje się, że problem z rozkładaniem cukrów zawartych w mleku ma ok. 37% Polaków. Jak bardzo uciążliwa jest nietolerancja laktozy i jak sobie z nią radzić w codziennym żywieniu?

Jak to jest z nietolerancją laktozy?

Laktoza to cukier złożony występujący w mleku i produktach mlecznego pochodzenia. Do jego rozłożenia w organizmie konieczny jest enzym zwany laktazą. Jeśli laktaza występuje w niedoborach, możemy mówić o hipolaktazie. Jeśli nie występuje wcale, mamy do czynienia z alaktazją.

Nietolerancja laktozy może mieć postać pierwotną, wtórną lub wrodzoną. Ta ostatnia nabywana jest genetycznie i można zidentyfikować ją już we wczesnym okresie życia dziecka. Pierwotna nietolerancja dotyka dorosłych i spowodowana jest fizjologicznym wyzbywaniem się enzymu trawiennego, odpowiedzialnego za trawienie cukrów w mleku. Z kolei nietolerancję wtórną wywołuje uszkodzenie kosmków jelitowych, wywołane chorobami układu pokarmowego, np. krótkim jelitem czy chorobą Leśniowskiego-Crohna.

Objawy nietolerancji laktozy są dość uciążliwe. Do najpowszechniejszych należą wzdęcia, gazy, bóle brzucha, a niekiedy nawet mdłości, wymioty czy biegunki.

Jak rozpoznać nietolerancję laktozy?

Najłatwiejszym sposobem rozpoznania dolegliwości jest zastosowanie diety eliminującej produkty mleczne, a następnie włączającej je do jadłospisu i obserwowanie reakcji organizmu. Najlepiej jednak, aby diagnozę postawił lekarz. Istnieje szereg badań pozwalających na stwierdzenie niedoborów czy braku laktazy. Wśród nich są:

  • Test poziomu glukozy we krwi,
  • Wodorowy test oddechowy,
  • Badanie moczu i ph stolca,
  • Badanie genetyczne,
  • Badanie endoskopowe.

Dieta eliminacyjna czy preparaty z laktazą?

Pierwszym zaleceniem w przypadku stwierdzenia nietolerancji laktozy jest zastosowanie diety bezmlecznej. Całkowite wyeliminowanie laktozy z jadłospisu jest jednak dość trudne. Przede wszystkim dlatego, że nie występuje ona jedynie w mleku, ale także w innych produktach takich jak pieczywo, słodkości, produkty w proszku: zupy, mieszanki przypraw, produkty pochodzenia garmażeryjnego i wiele innych.

Dieta eliminacyjna wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. Musimy nauczyć się czytać etykiety, wiedzieć co nam szkodzi i w jakim stopniu. Nie w każdej sytuacji jest też możliwe eliminowanie produktów, powodujących niestrawność. Wówczas z pomocą przychodzą preparaty z laktazą.

Farmaceutyki z wysoką zawartością enzymu trawiącego cukry w mleku pozwalają doraźnie pozbyć się dolegliwości. Przyjęcie tabletki z laktazą przed posiłkiem sprawia, że cukry we wszystkich spożytych przez nas produktach mlecznych są normalnie rozkładane, jakbyśmy naturalnie posiadali ten enzym. Takim preparatem z laktozą jest na przykład LactoJoy: wygodna, dyskretna tabletka, w estetycznym opakowaniu. Można przyjąć ją w każdej sytuacji, w której przewidujemy możliwość spożycia produktów mlecznych. Aby przekonać się o skuteczności tabletki, warto sprawdzić bezpłatną próbkę producenta. Po wypróbowaniu LactoJoy trudno już się bez niego obyć. Preparat pozwala na normalne funkcjonowanie, bez problemów trawiennych, niezależnie od okoliczności.

Dowiedz się więcej na http://lacto-joy.pl

Materiał Partnera