Data: 18 czerwca 2018 Kategoria: Porady medyczne

Naturalne sposoby na ból gardła i chrypkę

Ból gardła to jeden z najbardziej dokuczliwych objawów przeziębienia. Może nam się przytrafić również w wyniku zaziębienia okolic gardła (np. w pomieszczeniach silnie klimatyzowanych) czy chociażby po wysiłku związanym z długim mówieniem, zwłaszcza przy jednoczesnym przebywaniu w suchym pomieszczeniu. Na ból gardła istnieje jednak wiele sprawdzonych, naturalnych sposobów, w tym homeopatyczne leki na gardło czy ziołowe płukanki.

Ból gardła najczęściej ma podłoże infekcyjne, ale niekiedy mogą go wywoływać także inne czynniki. Nagłe pojawienie się bólu gardła wraz z towarzyszącymi objawami, takimi jak gorączka, uczucie rozbicia, nieżyt nosa, wskazują na infekcję wirusową lub bakteryjną. Ból gardła mogą jednak wywołać także rozmaite czynniki drażniące, jak dym tytoniowy czy alkohol[1], bądź czynniki wysuszające śluzówkę. Jak poradzić sobie z bólem gardła i chrypą? Homeopatia – leki roślinne i ziołowe – oferują wiele skutecznych rozwiązań.

Ziołowe i homeopatyczne leki na ból gardła

Rozmaite sposoby na radzenie sobie z infekcjami górnych dróg oddechowych, w tym gardła, proponuje homeopatia. Leki na ból gardła powinny wspomagać zwalczenie infekcji, nie drażniąc jednocześnie śluzówki. Powinny zawierać naturalne składniki łagodzące i powlekające. Do wyboru mamy ziołowe tabletki do ssania.

Jeśli jednak ich zabraknie, możemy wspomóc się np. syropem z cebuli. Przygotowuje się go na bazie pokrojonej główki cebuli zasypanej dwiema łyżeczkami cukru. Mikstura powinna postać w ciepłym miejscu, np. przy grzejniku, aż do powstania syropu. Optymalne dawkowanie syropu to zwykle 3–4 łyżeczki dziennie. Powlekająco na błonę śluzową gardła działa także gęsty napar z siemienia lnianego oraz mikstura przyrządzona z oliwy z oliwek z odrobiną soku z cytryny i soli.

Płukanki na gardło

Płukanki należą do najskuteczniejszych metod pozwalających na pozbycie się bólu gardła, bardzo łatwo je także przygotować. Najprostszą płukanką jest woda z solą (łyżeczka soli na szklankę ciepłej wody) lub sodą oczyszczoną.

Do najskuteczniejszych płukanek ziołowych należą natomiast napary z szałwii, tymianku, rumianku, mięty pieprzowej. Dwie łyżeczki suszonych ziół należy zalać wrzątkiem (wystarczy pół szklanki, aby napar był stężony) i parzyć pod przykryciem przez ok. 20 minut, a następnie płukać gardło letnim naparem kilka razy dziennie.

Sposoby na chrypkę

Chrypka może wywołać nie tylko zmianę barwy i natężenia głosu, może doprowadzić też dosłownie do zaniemówienia. Chrypka powstaje w wyniku zmian zapalnych w obrębie krtani i strun głosowych. Podobnie jak w przypadku bólu gardła, ulgę może przynieść nawilżanie śluzówki oraz stosowanie ziół o właściwościach odkażających.

Warto pić herbatkę z szałwii, lekko ciepły sok z jeżyn bądź lecznicze mikstury przygotowane na bazie mleka i miodu bądź mleka i ziół. Jedną z nich można przyrządzić, zagotowując litr mleka z posiekaną cebulą, dwoma gałązkami tymianku i dwoma goździkami.

Na chrypkę pomocna jest także płukanka z wody z solą oraz stosowanie okładów. Do najpopularniejszych należy okład z ziemniaków (ugotowane i rozgniecione 2–3 ziemniaki umieszczamy na chustce i owijamy nią gardło), ale można wykonać także kompres ziołowy z tkaniny nasączonej naparem z szałwii, tymianku lub dziewanny. Możemy też zapytać w aptece o homeopatyczne leki na chrypkę i ból gardła.

Pamiętaj, że bólowi gardła sprzyja wysuszenie błony śluzowej. Zadbaj o odpowiednie nawilżenie powietrza (wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna wynosić 40–60 proc.) oraz o nawodnienie organizmu – przyjmuj tyle samo płynów, co latem. Zapewnienie odpowiedniej wilgotności oraz naturalnych leków pomoże w większości przypadków. Ziołowa apteka – fitoterapia, homeopatia (leki na bazie naturalnych substancji) to leki bezpieczne dla organizmu.

[1]       https://otolaryngologia.mp.pl/objawy/105644,bol-gardla.

materiał zewnętrzny

Materiał Partnera