Data: 24 stycznia 2019 Kategoria: Porady medyczne

Lumbago – przyczyny, objawy, leczenie

Lumbago to ból kręgosłupa w jego dolnej części, czyli w odcinku lędźwiowym. Potocznie przypadłość ta nazywana jest także postrzałem lub heksenszusem. Powstawać może z różnych przyczyn, takich jak wzmożone napięcie mięśniowe, urazy, przeciążenia, brak ruchu oraz otyłość. Sprawdźcie, jakie są najczęstsze objawy i przyczyny lumbago oraz w jaki sposób sobie z nim poradzić.

Czym jest lumbago?

Lumbago to ból odczuwany w części krzyżowej i lędźwiowej kręgosłupa. Osoby cierpiące na tę przypadłość czują ból pleców, który ulega nasileniu przy schylaniu się, podnoszeniu przedmiotów, a nawet chodzeniu. Może on ustąpić po kilku dniach, ale w niektórych przypadkach utrzymuje się nawet przez kilka tygodni, utrudniając normalne funkcjonowanie. Lumbago dotyka przede wszystkim osoby między 30 a 55. rokiem życia.

Objawów postrzału pod żadnym pozorem nie wolno bagatelizować, ponieważ istnieje ryzyko wystąpienia powikłań. Dlatego, kiedy zauważycie u siebie pierwsze dolegliwości, które wskazują na tę przypadłość, koniecznie zgłoście się do lekarza lub fizjoterapeuty – radzi Fizjoterapeuta mgr Piotr Niedzielski

Jakie są przyczyny i objawy lumbago?

Za pojawienie się lumbago winić należy niezbyt zaawansowane schorzenia, które łatwo można wyeliminować poprzez wdrożenie odpowiedniego leczenia. Wśród powodów wymienić trzeba:

  • niewielkie urazy lędźwiowo-krzyżowej części kręgosłupa,
  • zwiększone napięcie mięśniowe,
  • otyłość,
  • niewłaściwa postawa w czasie wykonywania codziennych czynności,
  • zbyt mała aktywność fizyczna,
  • przeciążenie części lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa spowodowane nieprawidłową pozycją przyjmowaną podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów, schylania się lub stania.

O tym, że odczuwany ból to rzeczywiście lumbago, świadczyć mogą pewne objawy. Ich charakter związany jest ściśle z czynnikami, które je wywołują. U chorych na tę przypadłość występuje więc ostry ból pojawiający się samoistnie lub wskutek różnych aktywności, takich jak chodzenie, dźwiganie i schylanie się. Ból ten może także promieniować niżej, obejmując nogi. Pojawiać może się on także w nocy, powodując problemy ze snem. Co więcej, niektórzy cierpiący na lumbago zauważają zesztywnienie mięśni dolnych partii pleców, osłabienie mięśni i przykurcze mięśniowe. Rzadko, ale zdarzają się też takie objawy, jak drętwienie i mrowienie kończyn oraz zaburzenia czucia.

Jak leczyć lumbago?

W leczeniu lumbago stosuje się metody leczenia miejscowego, które pozwalają na zniwelowanie dolegliwości bólowych. Zazwyczaj lekarz zaleca przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz (jeśli jest taka konieczność) rozkurczających. Jednak nie da się ukryć, że najlepsze rezultaty osiąga się dzięki zabiegom fizjoterapeutycznym, czyli masażom, które pomagają rozluźnić mięśnie i tkanki.

Lumbago można leczyć też u fizykoterapeuty, np. metodą leczenia zimnem, magnetoterapią lub laseroterapią. Warto też zadbać o swoją aktywność fizyczną, dzięki której można wzmocnić mięśnie kręgosłupa i poprawić jego stabilizację. To powinno zmniejszyć dolegliwości bólowe.

Materiał Partnera