Data: 28 sierpnia 2019 Kategoria: Porady medyczne
opieka nad wcześniakiem

Jak wygląda opieka nad wcześniakiem?

Wcześniak to noworodek, który urodził się przed rozpoczęciem 37 tygodnia ciąży. Zazwyczaj maluchy urodzone przedwcześnie ważą mniej niż 2500 g, jednak nie jest to regułą. Jak wygląda pielęgnacja wcześniaka w szpitalu, a jak w domu? Dowiedz się, czego konkretnie potrzebuje maluszek, jak się nim zajmować, a także kiedy przydatna okaże się rehabilitacja lub indywidualna terapia.

Jak pielęgnować wcześniaka, aby zapewnić mu wszystko, co potrzeba?

Dziecko urodzone przedwcześnie wymaga przede wszystkim zapewnienia komfortu cieplnego, dlatego też na początku wcześniaki przebywają z reguły w inkubatorze. Jako że z reguły ich stan wymaga wsparcia, często w szpitalu podpięte są do aparatury, która pomaga im się rozwijać. Na tym etapie opieka nad wcześniakiem polega na jak najczęstszym kontakcie rodziców z dzieckiem, którzy przytulają go, głaskają, mówią do niego itp. Niezwykle ważne jest także kangurowanie wcześniaka, czyli przykładanie do piersi „skóra do skóry”. Gdy maluch nie ma bezdechów, utrzymuje temperaturę, a także potrafi jeść pokarm z piersi lub butelki, zostaje wypisany do domu. W domu rodzice muszą przede wszystkim pamiętać o tym, że maluch jest niezwykle delikatny. Należy chronić go przed infekcjami (nie przyjmować gości do 3 miesiąca życia), monitorować temperaturę, oddech i dawać tyle samo miłości, co dziecku urodzonemu o czasie. Ponadto, należy chronić go od uciążliwych zapachów, dźwięków, świateł i kurzu. Należy również pamiętać, aby dbać o delikatną skórę maluszka, dlatego trzeba prać ubranka, pościel, ręczniki itp. w specjalistycznych preparatach. Warto pamiętać także o spacerach – pierwsze wyjście należy jednak skonsultować z lekarzem lub położną, gdyż zależne jest m.in. od pory roku, temperatury i kondycji dziecka.

Terapia NDT-Bobath – bezpieczna i skuteczna rehabilitacja

Dziecko urodzone przedwcześnie zostaje wypisane ze szpitala z całą listą specjalistów, których musi odwiedzić w najbliższym czasie. Wcześniaki nierzadko są także kierowane na specjalistyczne terapie, które korzystnie wpływają na ich rozwój – podkreśla specjalista z Gabinetu Szymczuk Medical ze Szczecina.

Warto podkreślić, że rehabilitacja takich maluchów odbywa się zawsze z pełną troską o ich bezpieczeństwo. Wśród popularnych metod, często stosowana jest terapia NDT-Bobath, w której dobrane ćwiczenia nie sprawiają bólu i mają nieinwazyjny charakter. Nie ma zatem żadnego ryzyka, że dziecku stanie się krzywda bądź że zajęcia będą dla niego nieprzyjemne. Należy podkreślić, że tego typu rehabilitacja pomaga wykształcić u dziecka prawidłowe odruchy postawy, a także nauczyć wykorzystywania ich i kontroli. Terapie doskonale stymulują dziecko, przez co stanowią idealne wsparcie w rozwoju.

Materiał Partnera