Data: 27 czerwca 2019 Kategoria: Porady medyczne

Jak wygląda badanie zaburzenia snu?

Podstawowym badaniem wykorzystywanym w diagnostyce bezdechów nocnych jest polisomnografia. Pozwala ona ocenić występowanie zaburzeń, sprawdzając liczne parametry dotyczące m.in. struktury snu. Alternatywą dla tak złożonej diagnostyki jest badanie poligraficzne.

Badanie zaburzeń snu

Problemy ze snem dotyczą coraz większej części populacji. Objawy zaburzeń w postaci notorycznego uczucia zmęczenia, porannych bólów głowy, chrapania czy trudności z utrzymaniem ciągłości wypoczynku powinny skłonić nas do przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki. Dolegliwości tego typu mogą bowiem wskazywać na obturacyjny bezdech senny (OBS).

Badanie snu – jego regularności i efektywności – jest niezbędne w celu wdrożenia odpowiedniego leczenia bezdechu sennego, a co za tym idzie, poprawy komfortu życia pacjenta. Podstawowym narzędziem wykorzystywanym w rozpoznaniu OBS jest badanie polisomnograficzne.

Co to jest badanie polisomnograficzne i gdzie je wykonać?

Polisomnografia to złożone badanie zaburzeń snu oceniające szereg jego parametrów. Przeprowadzane jest w warunkach szpitalnych lub w specjalnym ośrodku, gdzie pacjent musi spędzić noc. W czasie testu ocenie podlegają:

  • struktura snu – wykonuje się EEG sprawdzające elektryczną czynność mózgu, EOG (elektrookulogram) rejestrujący ruchy gałek ocznych oraz EMG (elektromiogram) badający napięcie mięśni;
  • czynność serca (EKG);
  • zmienność temperatury wywołana przepływem powietrza przez górne drogi oddechowe;
  • obecność chrapania (przy użyciu mikrofonu);
  • ruchy klatki piersiowej;
  • ułożenie ciała;
  • ruchy kończyn;
  • poziom nasycenia tlenem krwi tętniczej.

Poznaj metody badania zaburzeń snu na https://www.brandvital.eu/badania/badania-snu/

Jak wygląda badanie zaburzenia snu?

Badanie na bezdech senny rozpoczyna się zazwyczaj w godzinach wieczornych. Przygotowanie do polisomnografii nie jest skomplikowane. Przed przystąpieniem do testu należy zrezygnować z picia alkoholu, napojów kofeinowych i spożywania ciężkostrawnych posiłków. Aby wynik był wiarygodny, nie można zażywać środków nasennych, niezalecane są także drzemki w trakcie dnia. Należy zabrać ze sobą piżamę, kapcie oraz środki higieniczne.

Badanie polisomnograficzne odbywa się po podłączeniu pacjenta do aparatury przy pomocy specjalnych czujników umieszczanych na jego ciele i twarzy. Badanie jest monitorowane i odbywa się pod kontrolą specjalistów kontrolujących przyłączenie elektrod. Powinno trwać nie krócej niż 6 godzin.

shutterstock_1408825823.jpg

Ile kosztuje badanie polisomnograficzne?

Istnieje możliwość wykonania badania polisomnograficznego na NFZ i wówczas pacjent nie ponosi żadnych kosztów. Ośrodków oferujących diagnostykę tego typu jest jednak w Polsce niewiele, co przekłada się na długi czas oczekiwania w kolejce. Alternatywą jest przeprowadzenie polisomnografii prywatnie – cena badania to wówczas około 1300 zł lub więcej, zależnie od miasta.

Warto jednak pamiętać, że zamiast rozbudowanej polisomnografii w wielu przypadkach wystarczająca okazuje się o wiele szerzej dostępna i mniej kosztowna poligrafia, którą można przeprowadzić w domu.

Materiał Partnera