Data: 15 maja 2017 Kategoria: Porady medyczne

Ginekomastia – charakterystyka choroby oraz sposoby leczenia

Zwiększenie ilości tkanki gruczołowej piersi u  chłopców i mężczyzn określana jest jako ginekomastia. Może występować w każdym wieku, jednak najczęściej pojawia się u niemowląt, w okresie dojrzewania lub starzenia. Może pojawiać się z różnych powodów, które dzielimy na przyczyny fizjologiczne i patologiczne. Ginekomastia fizjologiczna występuje przede wszystkim u chłopców w okresie dojrzewania, kiedy dochodzi do zwiększenia wolnego estrogenu w stosunku do testosteronu. Zazwyczaj ustępuje samoistnie.

Zwiększenie poziomu estrogenu

Poziom estrogenu zwiększa się nie tylko u chłopców dojrzewających. U dorosłych mężczyzn może dojść do zwiększenia poziomu żeńskich hormonów na skutek chorób nowotworowych, przede wszystkim nowotworu jąder, nadnerczy lub ośrodkowego układu nerwowego. Takie same objawy mogą pojawić się również na skutek nienowotworowego przerostu nadnerczy. U mężczyzn starszych ginekomastia może wiązać się ze zmniejszeniem wytwarzania androgenów. Przerost tkanki gruczołowej sutków występuje także u mężczyzn chorujących na nadczynność tarczycy, czy przewlekłe choroby wątroby i nerek. Przemiana hormonów płciowych pozostaje wtedy zwolniona, zaburzają się ich proporcje w organizmie. Ostatnia przyczyna ma charakter polekowy. Do przerostu gruczołów następuje w skutek zażywania konkretnych leków, na przykład niektórych leków stosowanych do leczenia grzybicy, nadciśnienia, arytmii lub na skutek terapii choroby wrzodowej żołądka.

Usuwanie przerostu tkanki gruczołowej sutków

Leczenie i usuwanie ginekomastii uzależnione jest od przyczyny. Jeżeli przyczyną jest nowotwór, konieczne jest leczenie onkologiczne, natomiast jeśli ginekomastia spowodowana jest zażywaniem leków, należy spróbować zastąpić je odpowiednikami, które pozbawione są takiego działania. Leczenie chirurgiczne można rozważać, jeśli mamy do czynienia z ginekomastią samoistną, czyli przerostem tkanek, które pozostały z okresu dojrzewania – dowiadujemy się w gabinecie chirurgii plastycznej dr. Marka Nawrockiego. Jeżeli przerost tkanki nie jest związany z chorobą, patologią i działaniem leków, możemy usunąć nadmiar tkanki gruczołowej i tłuszczowej. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Nadmiar tkanek usuwany jest przez cięcie, które może być umiejscowione w okolicach brodawki sutkowej, pod sutkiem lub pachy. Efekt takiego zabiegu jest trwały i pozwala pacjentowi na odzyskanie utraconej pewności siebie.

Materiał Partnera