Data: 12 czerwca 2018 Kategoria: Porady medyczne
leczenie-bezplodnosci

Diagnozowanie i leczenie niepłodności – co warto wiedzieć?

Niepłodność to problem, który w dotyka coraz więcej par. Jej przyczyn może być bardzo wiele, ale warto wiedzieć, że większość z nich mogą być skutecznie wyleczona. Leczenie niepłodności pozwala bowiem wyeliminować przyczynę problemów z poczęciem i tym samym pozwolić parze spełnić swoje marzenia o posiadaniu dziecka. W jaki sposób diagnozuje się niepłodność i jak przebiega jej leczenie?

Diagnozowanie niepłodności

Problemy z poczęciem dziecka mogą leżeć po stronie zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Dlatego, w diagnozowaniu niepłodności bardzo istotne jest przeprowadzenie diagnostyki w przypadku obojga partnerów. Tylko w ten sposób możliwe jest bowiem znalezienie konkretnej przyczyny, która powoduje u pary niepowodzenie w zajściu w ciążę. O niepłodności mówimy w sytuacji, kiedy para bezskutecznie stara się o dziecko dłużej niż 12 miesięcy. W takim przypadku z dużym prawdopodobieństwem stoją za tym problemy zdrowotne, które uniemożliwiają kobiecie zajście w ciążę. Osoby, które marzą o powiększeniu rodziny i regularnie współżyją, po upływie roku starań o dziecko powinny zgłosić się do kliniki leczenia niepłodności. W tym miejscu otrzymają fachową poradę oraz zalecenia odnośnie do niezbędnych badań, które para powinna wykonać w celu stwierdzenia przyczyny niepłodności. Bardzo istotne jest to, aby do kliniki zgłosili się oboje partnerów, gdyż przyczyna problemów z płodnością może leżeć po obu stronach.

Leczenie niepłodności – badania dla kobiety i mężczyzny

Bardzo często okazuje się, że wystarczy odpowiednie leczenie, aby para mogła wkrótce cieszyć się z upragnionej ciąży. Leczenie niepłodności zależy oczywiście od przyczyny, która spowodowała u pary problemy z zajściem w ciążę. Dlatego, na pierwszym etapie leczenia niepłodności przeprowadza się szczegółową diagnostykę, która ma na celu stwierdzenie przyczyny problemów z płodnością. Po jej wykryciu lekarz ustala szczegółowy plan leczenia, po którego zakończeniu problem niepłodności powinien zostać wyeliminowany. W przypadku kobiet lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad dotyczący cyklu miesiączkowego, pyta o przebyte choroby, wykonuje badanie ginekologiczne oraz USG narządów rodnych. W przypadku kobiet wykonuje się także badania hormonalne, które mają na celu stwierdzenie, czy pacjentka nie ma problemów z tarczycą, które także mogą spowodować problemy z płodnością. W celu leczenia niepłodności można też udać się na terapię uzdrowiskową, którą prowadzi znane Uzdrowisko Połczyn. W przypadku mężczyzn najczęściej wykonuje się badanie nasienia, które ma na celu stwierdzenie ilości oraz zdolności plemników do zapłodnienia. Szczegółowe badania oraz ich zakres ustala lekarz, który także dobiera leczenie odpowiednie do wyników badań.