Data: 22 września 2017 Kategoria: Porady medyczne

Na czym polega detoksykacja pacjentów uzależnionych od alkoholu?

Uzależnienie od alkoholu to niezwykle poważny problem społeczny – szacuje się, że w Polsce nawet 3 miliony osób mają problem z kontrolą ilości spożywanego alkoholu, jednak cierpią na tym nie tylko oni, ale również osoby im bliskie. Jednocześnie bardzo mała jest świadomość tego, czym jest alkoholizm i na czym polega jej terapia. Nie wystarczy bowiem po prostu zaprzestać picia – pierwszym etapem wychodzenia z nałogu powinien być detoks organizmu.

Czym jest detoks i dlaczego się go stosuje?

Detoksykacja organizmu, potocznie nazywana detoksem, to proces kontrolowanego oczyszczania organizmu z zatruwających go toksyn zawartych w alkoholu – wyjaśniają specjaliści z Ośrodka Leczenia Uzależnień Virtus Polega on na podawaniu pacjentowi preparatów uzupełniających poziomy elektrolitów i witamin z grupy B, a także specjalnie dobranych leków zmniejszających ryzyko wystąpienia padaczki, arytmii serca czy drgawek.

Dlaczego odpowiednio przeprowadzony detoks jest tak istotny? Ponieważ zatruty organizm po gwałtownym odstawieniu alkoholu może doświadczyć poważnego szoku chemicznego, występującego, gdy ilość alkoholu we krwi spada. Szok ten może objawiać się między innymi:

  • Różnego rodzaju bólami,
  • Wymiotami
  • Drżeniem mięśni
  • Bezsennością
  • Zaburzeniami świadomości
  • Stanami lękowymi
  • Omamami słuchowymi i wzrokowymi

Objawy te w różnym natężeniu dotykają około 15% osób uzależnionych od alkoholu i są jedną z przyczyn, dla których osoby te tkwią w nałogu – odstawienie używki wiąże się dla nich po prostu ze zbyt dużym dyskomfortem. Detoks ma im pomóc w przetrwaniu procesu oczyszczania się organizmu.

Ile czasu trwa detoks?

Detoksykacja organizmu trwa minimum trzy dni – w tym czasie pacjent znajduje się pod stałą opieką lekarzy i pielęgniarek, którzy kontrolują ilość i rodzaj przyjmowanych przez niego leków, witamin i elektrolitów. Jednakże terapia alkoholizmu nie kończy się na odtruciu organizmu. Należy pamiętać, że uzależnienie ma charakter nie tylko biologiczny, ale również – i to w dominującym znaczeniu – psychicznym. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby pacjent po detoksykacji został otoczony opieką psychologiczną. W czasie psychoterapii poznaje on, czym jest choroba alkoholowa, jakie negatywne skutki picie alkoholu wywiera zarówno na jego organizm, jak i życie emocjonalne i społeczne. Bardzo duże znaczenie ma ponadto dbałość o higienę życia psychicznego, a zatem nauczenie radzenia sobie w sytuacjach życiowych, które mogą skłonić chorego do ponownego sięgnięcia po alkohol, prawidłowa dieta, aktywność fizyczna oraz intelektualna.

Materiał Partnera