Data: 7 listopada 2016 Kategoria: Porady medyczne
badanie-usg-bioderek

Badanie USG bioderek u niemowląt

Gdy dziecko przychodzi na świat, lekarze witające rozłożoną w czasie serią badań mających potwierdzić, że maluszek rozwija się prawidłowo. Wykonywanie obowiązkowych badań niemowlęcia pozwala szybko zareagować w razie jakichkolwiek nieprawidłowości. Jednym z takich badań jest USG bioderek.

W jakim celu?

U dorosłego człowieka elementy stawu biodrowego, czyli głowa kości udowej i panewka, są zbudowane z mocnych kości. Niemowlę w tym miejscu ma chrząstkę, która jest podatna na zniekształcenia i uszkodzenia. A tylko prawidłowe wykształcenie stawu gwarantuje pełną jego sprawność w przyszłość. Dlatego, pomiędzy 6 a 12 tygodniem życia wykonuje się dokładne badanie USG bioderek, które ma potwierdzić prawidłowy rozwój lub być impulsem do wdrożenia odpowiednich zaleceń lekarza w sytuacji, gdy biodra rozwijają się nieprawidłowo.

Jak wygląda badanie?

Samo badanie jest całkowicie bezbolesne i wymaga jedynie odrobiny cierpliwości ze strony maluszka i rodzica, ponieważ trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Podczas badania dziecko powinno mieć zdjętą pieluszkę i leżeć na boku lub na plecach. Lekarz w okolicach bioderek rozprowadza żel do ultrasonografii, który ułatwi przechodzenie fal dźwiękowych i tym samym umożliwi zaobserwowanie tego, co dzieje się w ciele małego pacjenta. Następnie lekarz przyłoży do ciała dziecka głowice, którą będzie przesuwał w okolicach bioder jednocześnie obserwując na ekranie komputera obraz utworzony przez odbijane fale dźwiękowe.

Gdzie wykonać badanie?

Aby wykonać badanie, konieczne jest skierowanie. USG bioderek możemy wykonać w zakładzie opieki zdrowotnej lub przychodni, np. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej All-medicus, które prowadzą praktykę ortopedyczną. Na badanie powinniśmy zapisać dziecko odpowiednio wcześniej, ponieważ czasami czas oczekiwania wydłuża się. Najlepiej zadbać o to po ukończeniu pierwszego miesiąca życia niemowlęcia.

Materiał Partnera