Data: 3 lipca 2018 Kategoria: Okulistyka i optyka
usuniecie-zacmy

Na czym polega chirurgiczne usunięcie zaćmy?

Zaćma, inaczej katarakta, to nazwa choroby polegającej na zmętnieniu soczewki oka. Przyczyny takiego stanu nie są jeszcze do końca poznane, jednak najczęściej jako główny powód zmętnienia soczewki podaje się naturalne procesy starzenia i towarzyszące mu zaburzenia metaboliczne. Zaćma może być jednak również spowodowana urazami oka, stanami zapalnymi czy stosowaniem niektórych rodzajów leków. Na szczęście istnieje skuteczna metoda usunięcia zaćmy. Na czym polega? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Emulsyfikacja płynowa lub fakoemulsyfikacja

Zabieg usunięcia zaćmy jest bardzo prosty i wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, zazwyczaj w trybie ambulatoryjnym. Trwa zaledwie kilkanaście minut i po kilku godzinach pacjent może być już wypisany do domu. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek powikłań, wizyta może się przeciągnąć do dwóch dni.

Zabieg usunięcia zaćmy tak naprawdę polega na usunięciu całej chorej soczewki i zastąpieniu jej soczewką sztuczną. Na początku chirurg wykonuje w oku niewielkie nacięcie, przez które zostaje usunięta zmętniała soczewka. Można to wykonać na dwa sposoby. Wcześniej do tego celu wykorzystywano metodę emulsyfikacji płynowej, polegającą na wypłukaniu soczewki przy użyciu delikatnego strumienia płynu. Dziś już dużo częściej soczewkę usuwa się poprzez wykonanie zabiegu fakoemulsyfikacji.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Poland Optical, która jest jednym z największych w Polsce dystrybutorów sprzętu okulistycznego i optycznego:

Fakoemulsyfikacja to zabieg usunięcia zaćmy z zastosowaniem urządzenia wyposażonego w wibrującą końcówkę ultradźwiękową, która delikatnie rozbija, a następnie usuwa zmętniałą soczewkę z oka. Zabieg ten jest oczywiście całkowicie bezpieczny dla pacjenta.

Umieszczenie sztucznej soczewki oka

Usunięcie zmętnionej soczewki to jednak jeszcze nie koniec zabiegu usunięcia zaćmy. Chorą soczewkę należy bowiem jeszcze zastąpić nową, tak aby pacjent po zabiegu mógł widzieć. Sztuczna soczewka oka przed aplikacją jest zwinięta, dzięki czemu wystarczy bardzo malutkie cięcie w oku, aby można ją było umieścić we właściwym miejscu. Po włożeniu jej w miejsce usuniętej zmętniałej soczewki wystarczy zaledwie kilka sekund, aby się rozłożyła i przyjęła prawidłową pozycję. Sztuczna soczewka jest wykonana z akrylu i posiada filtry UV, które chronią oko przed promieniowaniem, oraz odpowiednie parametry optyczne, które umożliwiają ostre widzenie.

Po wykonaniu zabiegu i powrocie do domu, pacjent będzie jeszcze musiał się stawiać na okresowe wizyty kontrolne. Pierwszą po około 2-3 tygodniach po wykonaniu zabiegu usunięcia zaćmy, a kolejne zgodnie z wytycznymi lekarza.