Data: 30 października 2017 Kategoria: Okulistyka i optyka

Na jakie elementy zwracać uwagę wybierając okulary

Dobre szkła

Niewątpliwie najważniejszym zadaniem okularów jest korekcja i ochrona wzroku, dlatego ich kluczowym elementem są nie oprawki, a szkła. To właśnie one zapewniają komfort widzenia, korygują wady wzroku i chronią oko przed działaniem szkodliwych czynników – kurzu czy promieniowania.

Obecnie wybór szkieł jest tak duży, że każdy powinien dopasować je do indywidualnych preferencji. – Mówi przedstawiciel zakładu optycznego Joanna Trzcinowicz we Wrocławiu. – Chodzi tu nie tylko o oczywistą kwestię, jaką jest dobór korekcji, czyli np. ilości dioptrii bądź cylindrów – o tych wartościach zadecyduje bowiem wynik profesjonalnego badania wzroku – ale także o inne właściwości szkieł. Na rynku dostępne są bowiem np. szkła fotochromowe reagujące na stopień oświetlenia, szkła antyrefleksyjne przeznaczone do pracy przy komputerze, a także progresywne, ułatwiające widzenie z bliska, jak i z daleka. Inne okulary przeznaczone są więc dla osób pracujących przed komputerem, seniorów, dzieci czy kierowców.

Estetyczna oprawka

Drugim najważniejszym elementem okularów są oczywiście oprawki okularowe, istotne dla osób z wadami wzroku ze względu na walory estetyczne. To właśnie wygląd – kształt i kolor oprawki decyduje o tym, jak twarz prezentuje się w okularach. Obecnie wybór opraw okularowych jest ogromny. Dostępne są różne materiały – plastik, stal czy drewno, kolory oraz wzornictwo. Ważne, aby wiedzieć, jak dobrać kształt oprawki do twarzy. Najmniej problemów będą z tym miały osoby o twarzy owalnej, do której pasuje większość modeli. W pozostałych przypadkach warto pamiętać o zasadzie kontrastu – jeśli mamy okrągłą twarz, wybieramy oprawy kanciaste, np. prostokątne, jeśli z kolei nasza twarz bardziej przypominam kwadrat, to lepiej zdecydować się na zaokrąglone oprawki. Wielkość i grubość oprawek należy natomiast dopasować do proporcji twarzy tak, aby nie wyglądały na za małe czy zbyt przytłaczające.

Komfort użytkowania

Wygląd i ochrona wzroku to nie wszystko. Okulary, które nosimy na co dzień, muszą być także wygodne. W tym celu należy dobierać oprawki tak, by nie były za luźne, ponieważ łatwo mogą zsunąć się z nosa. Z drugiej strony tzw. „noski” i zauszniki nie powinny być za ciasne, by nie zostawiać nieestetycznych śladów na skórze i nie powodować bólu. Duże znaczenie dla komfortu widzenia ma też rozmiar okularów. Zbyt małe mogą zawężać pole widzenia, co znacznie obniży komfort użytkowania i negatywnie wpłynie na korekcję wzroku. Estetyczne i wygodne oprawki, które nie będą źródłem dyskomfortu, a także odpowiednie szkła – to najważniejsze elementy, na które warto zwrócić uwagę wybierając okulary.

 

Materiał Partnera