Data: 13 września 2017 Kategoria: Okulistyka i optyka

Jak dbać o wzrok podczas pracy przy komputerze?

Praca przed komputerem jest niezwykle uciążliwa dla naszego wzroku. Spędzanie każdego dnia przed ekranem monitora co najmniej 8 godzin może skutkować wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami. Należą do nich między innymi zmęczenie oczu, bóle głowy, zaburzenia widzenia barwnego, a także zespół suchego oka. Praca przed komputerem może również skutkować powstawaniem lub pogorszeniem wady wzroku. Na szczęście można się przed tymi skutkami skutecznie ochronić.

Właściwe ustawienie światła i monitora

Jednym z najważniejszych elementów, o które musimy zadbać wykonując pracę przed komputerem jest zadbanie o odpowiednie oświetlenie wokół nas. Zasada jest bardzo prosta. Światło, które nas otacza powinno mieć zbliżoną moc do światła, które wydobywa się z naszego monitora. Musimy także pamiętać o tym, żeby właściwie ustawić sobie monitor. Nie powinniśmy na jego tle widzieć okna, ponieważ będzie to skutkowało dużymi różnicami w natężeniu oświetlenia. Nie możemy również dopuścić do tego, żeby światło słoneczne odbijało się od monitora.

Inna zasada dotyczy odpowiedniego ustawienia monitora względem nas.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, optyk z Zakładu Optycznego Ł. Platy w Gdyni: Monitor komputera powinien być oddalony od naszych oczu o co najmniej 50 cm. Ważne jest również ustawienie odpowiedniej wysokości monitora. Jego górna krawędź powinna być na wysokości naszych oczu, tak żeby spoglądając na ekran nasze oczy były skierowane lekko w dół.

Rób sobie przerwy w pracy

Musimy także pamiętać, żeby w miarę możliwości robić sobie przerwy w pracy. Zbyt długie skupienie na umieszczonych na ekranie elementach wpływa bowiem na napięcie oczu i powoduje zaburzenia akomodacji. Pracując przy komputerze najlepiej jeżeli co około pół godziny będziemy sobie robić krótkie przerwy, w trakcie których damy odpocząć swoim oczom.

Wybór odpowiednich okularów

Kolejnym istotnym elementem jest dobór odpowiednich okularów, a dokładniej szkieł korekcyjnych. Na pewno powinniśmy się zdecydować na soczewki z powłoką antyrefleksyjną. Takie szkła pozwalają poważnie ograniczyć pojawiające się po bokach soczewek refleksy świetlne, zapewniają lepszy kontrast widzenia oraz są odporne na zaparowania i zwilżanie wodą,  dzięki czemu nasze oczy tak szybko się nie męczą.

Innym dobrym rozwiązaniem jest dodatkowe zastosowanie powłoki antyelektrostatycznej, dzięki której do minimum ogranicza się przyciąganie przez okulary kurzu, którego jest bardzo dużo w każdym biurze.

Materiał Partnera