Data: 18 października 2017 Kategoria: Okulistyka i optyka

Na czym polega komputerowe badanie wzroku?

Komputerowe badanie wzroku ma na celu zbadanie ostrości widzenia. Warto jednak pamiętać, że samo komputerowe badanie wzroku nie stanowi podstawy do dobrania okularów czy soczewek. Dobór odpowiedniej korekcji okularowej wymaga przeprowadzenia szerszej diagnostyki z udziałem pacjenta.

Komputerowe badanie wzroku jest więc ważną częścią składową pełnej diagnostyki wykonywanej przez optometrystę lub okulistę. Jego zastosowanie w znaczny sposób przyspiesza proces określenia refrakcji wzroku.

Na czym polega komputerowe badanie wzroku?

Komputery znalazły szerokie zastosowanie w diagnostyce medycznej. Komputerowe badanie wzroku nie jest wykonywane jednak bezpośrednio przy użyciu komputera, lecz z zastosowaniem specjalistycznego urządzenia, które nazywamy refraktometrem automatycznym lub potocznie autorefraktometrem. Autorefraktometr jest przeznaczony do badania ostrości wzroku na podstawie pomiarów krzywizny rogówki i soczewki oka. Podczas badania pacjent powinien spoglądać (każdym okiem oddzielnie) na oddalony przedmiot przez niewielki otwór w autorefraktometrze.

Działanie autorefraktometru

Badanie z użyciem autorefraktometru trwa zaledwie kilka sekund dla każdego oka i całkowicie bezbolesne. Podczas badania do oka pacjenta wpuszczana jest zupełnie nieszkodliwa wiązka promieni podczerwonych. Pod jej wpływem powstają refleksy od układu optycznego oka, które następnie są analizowane. Procesor komputera umieszczonego w autorefraktometrze dokonuje przeliczenia zebranych danych na wielkość refrakcji oka badanego pacjenta.

Warto dodać, że komputerowe badanie wzroku ma charakter przedmiotowy, co oznacza, że odbywa się bez czynnego udziału pacjenta. Na jego podstawie uzyskujemy wynik, który określa przybliżoną wartość korekcji optycznej. Z tego też powodu wyłącznie na postawie komputerowego badania wzroku nie można wykonać okularów korekcyjnych. Nie daje ono możliwości praktycznego zweryfikowania dobranej przez autorefraktometr mocy szkieł. Niezbędne jest zatem dokładne sprawdzenie, jak dany pacjent widzi w dobranej w ten sposób korekcji oraz dostosowanie jej mocy dla osiągnięcia optymalnego widzenia przez pacjenta.

Materiał Partnera