Data: 6 grudnia 2017 Kategoria: Okulistyka i optyka

5 sposobów, jak szybko nawilżyć suche oczy

Jeśli jesteś kierowcą, często czytasz przy słabym oświetleniu lub pracujesz przy komputerze, na pewno nie jest ci obce uczucie obecności piasku albo ciała obcego pod powiekami. Oto 5 sposobów na poprawę stanu rogówki i pobudzenie oka do wydzielania większej ilości łez.

Krople do oczu, lekka gimnastyka wzroku, nawodnienie organizmu czy krótka przerwa od ekranu komputera – oto tylko kilka prostych metod, które mogą szybko i bardzo znacząco poprawić stan twoich oczu, szczególnie jeśli są suche, bolą, pieką. Sprawdź, w jaki sposób działać, aby jak najszybciej pozbyć się uczucia dyskomfortu.

1. Krople do oczu

To najszybciej działający sposób poradzenia sobie z uczuciem suchości pod powiekami. Wybierając odpowiednie krople do oczu, należy jednak dokładnie wyjaśnić okuliści albo farmaceucie, na czym polega problem. To bardzo ważne, bo nie wszystkie krople do oczu pomagają leczyć ich suchość. Przykładowo, krople na zaczerwienione oczy podnoszą ciśnienie w gałce ocznej i w przypadku osób chorujących na zespół suchego oka mogą znacznie pogorszyć sytuację, zamiast jej poprawić. Jeśli cierpisz na symptomy powiązane z zespołem suchego oka, wybieraj krople do oczu nawilżające.

2. Gimnastyka oczu

Jeśli czujesz, że twoje oczy nie są odpowiednio nawilżone, spróbuj delikatnej gimnastyki oczu. Zamknij powieki, a następnie powoli przesuwaj pod nimi gałkami ocznymi tak, jakbyś wodził wzrokiem za jakimś obiektem. Przez minutę- dwie poruszaj oczami w prawo, lewo i z góry na dół, a na pewno pobudzisz oczy do produkcji łez i zmniejszysz uczucie dyskomfortu.

3. Odpowiednie nawodnienie

Picie odpowiedniej ilości płynów jest bardzo ważne nie tylko ze względu na duży wpływ na ogólną kondycję organizmu, ale także i na stan rogówki i spojówki oka. Często uczucie suchości jest efektem odwodnienia. Aby mu zapobiec, pij co najmniej 1,5 litra wody dziennie.

4. Zrób sobie przerwę

Jeśli twoje oczy są zmęczone, odejdź od ekranu lub zrób sobie przerwę od prowadzenia auta. Nawet kilkuminutowy odpoczynek może przynieść doskonałe rezultaty. Pamiętaj też, aby nie nadwyrężać oczu przez wiele godzin, regularnie każdego dnia. To może prowadzić do zespołu suchego oka, dlatego warto odpoczywać od czynników męczących wzrok.

5. Wywietrz pokój

To proste działanie i bardzo skuteczna strategia, która pozwala pozbyć się uczucia suchości oczu. Wietrzenie pomieszczeń i zapewnianie odpowiedniej wilgotności powietrza jest równie istotne latem w pomieszczeniach ochładzanych klimatyzacją, jak i zimą, gdy powietrze jest suche w wyniku działania centralnego ogrzewania. Korzystaj z nawilżaczy powietrza i często uchylaj okno, a pobędziesz się przykrego dyskomfortu związanego z suchością oczu.

Materiał Partnera