Data: 2 października 2017 Kategoria: Medycyna estetyczna

Metody leczenia rozstępów

Rozstępy pojawiające się na skórze pozbawiają ją młodzieńczego wyglądu i szpecą. Dlatego szczególnie kobietom zależy na tym, aby nie dopuścić do ich powstawania, a jeżeli już się pojawią – pozbyć się ich. Czy można skutecznie usunąć rozstępy? Poznaj przyczyny powstawania tych defektów urody oraz metody ich leczenia, z których możesz skorzystać w gabinetach kosmetycznych.

Czym są rozstępy?

Rozstępy to specyficzny rodzaj blizn. Mogą pojawić się u kobiet i mężczyzn w każdym wieku, jednak niektóre okresy w życiu bardziej sprzyjają ich tworzeniu się. Są to miejscowe zmiany skóry właściwej związane z zaburzonym wytwarzaniem kolagenu i elastyny – substancji odpowiedzialnych za jędrność i elastyczność skóry. Są one szczególnie ważne w czasie intensywnego wzrostu.

O rozstępy najłatwiej u szybko rosnących nastolatków, kobiet w ciąży oraz osób, które w szybkim tempie znacząco przybrały na wadze – mówi specjalistka ze Studia Urody Zakręcona. – Pojawiają się, gdy skóra „nie nadążą”rozciąga się nadmiernie, włókna kolagenu zniekształcają się i nie mogą zapewnić odpowiedniej jędrności oraz równomiernego wyglądu skóry.

W początkowej fazie, tzw. zapalnej, pasma rozstępów są ciemnoczerwone, a następnie sine. Ten okres może trwać nawet pół roku i jest bardzo ważny, bo dopiero formujące się rozstępy są łatwiejsze do usunięcia. Po fazie zapalnej następuje etap zanikowy, podczas którego zmiany przybierają charakterystyczny bliznowaty wygląd i kolor zbliżony do odcienia skóry.

Jak uporać się z rozstępami?

Skuteczna walka z rozstępami obejmuje przywrócenie prawidłowych funkcji włókien kolagenowych i elastyny w skórze. Choć całkowite usunięcie zmian jest możliwe jedynie operacyjnie, nowoczesne zabiegi ograniczają widoczność rozstępów na tyle, że przestają one być istotnym problemem i stają się niemal zupełnie niewidoczne.

Sprzymierzeńcami będą tu wszelkie zabiegi i preparaty przyspieszające regenerację skóry, a więc:

  • peelingi chemiczne, które wnikają głęboko i pobudzają skórę do odnowy, poprawiając produkcję kolagenu,
  • mikrodermabrazja, która podobnie jak peelingi stymuluje skórę m.in. do produkcji kolagenu,
  • laser frakcyjny, który rozgrzewa głębsze warstwy skóry, uruchamiając procesy naprawcze,
  • światłoterapia, która ma dwojakie działanie: przyczynia się do intensywnej odnowy komórek skóry (w tym włókien kolagenowych) oraz wybiela rozstępy.

Rozstępy można także zniwelować przez ich wypełnienie w zabiegu lipotransferu. Tłuszcz pobrany z naszego organizmu jest przeszczepiany w miejsce występowania rozstępów, dzięki czemu są one wypełnione i wygładzone, a komórki macierzyste obecne w tkance tłuszczowej przyspieszają regenerację skóry.

Materiał Partnera