Data: 28 kwietnia 2016 Kategoria: Ciąża
waga w ciazy

Ile możesz przytyć w ciąży?

Przykrą konsekwencją ciąży dla każdej z pań jest przybieranie na wadze. I problem nie dotyczy jedynie okresu dziewięciu miesięcy, gdy dodatkowe kilogramy są wynikiem noszonej ciąży. Kobiety rozrastają się nie tylko wraz z rozwojem dziecka, lecz także na skutek dogadzania swoim zachciankom oraz bezwarunkowego usprawiedliwiania ich nastrojami i szczególnym stanem. Dodatkowe kilogramy często pozostają na długo po porodzie, a pozbycie się ich, biorąc pod uwagę nowe obowiązki, sprawia wiele trudności. Panika na skutek każdego nadmiarowego grama jest nieuzasadniona, należy jednak kontrolować wagę tak, aby uniknąć tycia na skutek nieodpowiedniej diety – te efekty najtrudniej potem odwrócić.

Z poniższego artykułu dowiesz się, ile możesz przytyć w ciąży. Na ile dodatkowych kilogramów musisz się przygotować oraz kiedy powinnaś się zaniepokoić? Jeśli nie wiesz, jak zaplanować swój jadłospis ciążowy, zajrzyj do innego artykułu.

Na wagę ze zdrowym rozsądkiem

Przede wszystkim musisz pamiętać, że każda ciąża jest inna i należy ją traktować indywidualnie. Nie da się zerknąć do ujednoliconej tabelki, w której byłyby jasno określone widełki wagowe. Nie możesz zatem umieścić się w żadnym przedziale i jednoznacznie stwierdzić, że Twoja waga jest prawidłowa lub nieodpowiednia. Każda kobieta waży inaczej, ma inną budowę ciała, podobnie każda ciąża jest inna, o czym najlepiej świadczy zróżnicowana waga przychodzących na świat noworodków. Dlatego wszystkie wnioski należy wysnuwać z zachowaniem zdrowego rozsądku, wiedzy o naturalnej fizjologii i konsultacji z lekarzem.

Gdy bardzo chcesz wpasować się w sztywne regułki…

Jedyną słuszną miarą jest specjalny kalendarz ciążowy, który notuje, ile kilogramów w przybliżeniu możesz przybrać w każdym następnym trymestrze ciąży. Należy pamiętać, że we wszystkich rozliczeniach trzeba wziąć pod uwagę wagę sprzed ciąży oraz wzrost. Za pomocą tych danych obliczasz również swoje BMI. Dopiero te współczynniki pozwolą uzyskać Ci jakąś wiedzę. Co więcej, na wszelkie wyniki trzeba wziąć poprawkę, a niewielkie odstępstwa – traktować z przymrużeniem oka.

Czas na liczby

Dziewięciomiesięczny rozwój ciąży uwzględnia nie tylko wagę noworodka, lecz także rozwijające się poszczególne elementy płodu. Całkowita waga ciąży może wynieść średnio około 10 kg, w tym około 3 kg waży sam noworodek. Waga ta uwzględnia również powiększające się piersi, macicę, łożysko oraz płyny owodniowy i ustrojowe. Większość kilogramów zgubisz już w momencie porodu.