Data: 30 czerwca 2017 Kategoria: Ciąża

Chrypka, dziwny smak w ustach czy chrapanie? Poznaj nietypowe objawy ciąży

Chociaż brak miesiączki oraz poranne mdłości to charakterystyczne objawy ciąży, wiele kobiet doświadcza mniej typowych symptomów. Sprawdź, kiedy jeszcze można podejrzewać ciążę.

Objawy ciąży wcale nie muszą ograniczać się do porannych mdłości, zawrotów głowy czy zwiększonej wrażliwości na zapachy. Istnieje długa lista mniej standardowych symptomów, których występowanie bywa bagatelizowane.

1.Chrapanie

Jeżeli do tej pory partner nie skarżył się na twoje chrapanie, a teraz się to zmieniło, możesz podejrzewać ciążę.  Wydawanie dźwięków podczas snu jest związane z opuchlizną błon śluzowych i zatkanym nosem. Będąc zmuszoną do oddychania przez usta, chrapiesz.

2. Dziwny smak w ustach

Wiele kobiet ciężarnych skarży się na dziwny, metaliczny posmak w ustach. Jako że zawirowania hormonalne silnie oddziałują na zmysły, przyszłe mamy doświadczają nowych doznań – niekoniecznie przyjemnych.

3. Nadmierne pocenie się

Nietypowe objawy ciąży obejmują również nadmierną potliwość. To przypadłość związana ze wzmożoną produkcją płynów ustrojowych. Dodatkowo dochodzi do wzrostu ciepłoty ciała spowodowanego zwiększeniem intensywności metabolizmu.

4.Ślinotok

Ślinotok jest symptomem, który zwykle znika samoistnie po zakończeniu pierwszego trymestru. Przypuszcza się, że za nadmierną produkcję śliny odpowiadają zawirowania hormonalne.

Obserwacje pokazują, że ślinotok jest częstą przypadłością przyszłych mam, które jednocześnie zmagają się z mdłościami.

5.Chrypka

Jeżeli ton głosu stał się niższy, a dodatkowo towarzyszy temu chrypka, istnieje prawdopodobieństwo ciąży. To efekt działania progesteronu i estrogenów – hormonów odpowiadających za opuchnięcie strun głosowych.

6.Silny ból głowy

Bóle mogą pojawić się już kilka dni po zapłodnieniu. Silny nacisk na skronie oraz ból z tyłu są jednak na tyle niecharakterystyczne, że nie są kojarzone z ciążą.

Za dolegliwości odpowiadają przede wszystkim estrogeny i progesteron – hormony zatrzymujące wodę w tkankach.

7.Zatkany nos

Na ciążę może wskazywać również zatkany nos. Przyczyną tego stanu są opuchnięte nozdrza, a za obrzęk odpowiadają zawirowania hormonalne.

8. Krwawienie z nosa

Zwiększony przepływ krwi może odpowiadać za krwawienia z nosa. Jeśli do tej pory nie występowały, a od niedawna zmagasz się z nimi dość często, istnieje prawdopodobieństwo, że jesteś w ciąży.

Czy to faktycznie ciąża?

Jeżeli zmagasz się z dziwnymi dolegliwościami, a dodatkowo okres spóźnia się, warto sprawdzić, czy za ten stan odpowiada ciąża. Wystarczy wykonać domowy test ciążowy z porannego moczu lub oznaczyć poziom beta hCG w laboratorium, by uzyskać wiarygodną informację. Jeśli wynik będzie pozytywny, należy udać się do lekarza ginekologa.2

Materiał Partnera