Data: 26 kwietnia 2018 Kategoria: Ciąża
antykoncepcja

ABC antykoncepcji – co każdy powinien wiedzieć?

Z antykoncepcji korzystają zarówno osoby, które nie są jeszcze gotowe na powiększenie rodziny, jak i te, które chcą zaplanować zajście w ciążę. Wokół antykoncepcji narosło jednak tak wiele mitów i nieprawdziwych informacji, że czasami trudno jest wybrać właściwą i skuteczną metodę zapobiegania niechcianej ciąży. Co warto wiedzieć na temat antykoncepcji i jakie są jej najpopularniejsze metody?

Naturalne metody antykoncepcji i ich skuteczność

Środki antykoncepcyjne można dziś zakupić w każdej aptece – równie łatwo, co środki na kaszel. Mimo to, wielu z nas nie wie, jakie środki kupić i jak ich używać, wielu z nas ogarnia też wstyd na myśl o ich kupowaniu. Nie ma jednak w tym nic złego ani wstydliwego, a w każdej dobrej aptece, takiej jak np. Apteka w Pułtusku, obsługa jest w stanie doradzić najlepsze rozwiązanie.

Metody antykoncepcji możemy zasadniczo podzielić na naturalne oraz hormonalne. Naturalne metody zapobiegania ciąży są jednak uznawane za mało skuteczne, gdyż ich działanie jest uzależnione od wielu czynników. To sprawia, że ich stosowanie poleca się nie tyle w celu zapobiegania ciąży, ile planowania poczęcia. Warto bowiem wiedzieć, że ich stosowanie obarczone jest wysokim ryzykiem błędu. Stosowanie naturalnych metod antykoncepcyjnych polecane jest jedynie dla tych kobiet, które miesiączkują bardzo regularnie oraz mają dużą wprawę w obserwacji swojego organizmu. Nie są to jednak metody skuteczne i nie poleca się ich samodzielnego stosowania.

Tabletki antykoncepcyjne

Do najbardziej skutecznych metod antykoncepcyjnych należy antykoncepcja hormonalna. Polega ona na codziennym przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych, które wpływają na organizm kobiety w taki sposób, że nie dochodzi w nim do jajeczkowania. Tym samym nie jest możliwe zajście w ciążę. Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych wymaga jednak dużej systematyczności. Należy bowiem pamiętać o ich przyjmowaniu każdego dnia (z przerwą na wystąpienie miesiączki) oraz nie należy ich łączyć z alkoholem. Warto także wiedzieć, że przyjmowanie niektórych leków może obniżać skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Dlatego przyjmowanie innych leków należy zawsze skonsultować z lekarzem i w razie ryzyka, oprócz samych tabletek, zastosować także dodatkowe zabezpieczenie, np. prezerwatywę.

Inne metody antykoncepcji: prezerwatywa oraz plastry

Bardzo popularną metodą antykoncepcyjną jest także prezerwatywa. Oprócz zabezpieczenia przed ciążą, chroni ona dodatkowo także przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym przed wirusem HIV. Aby prezerwatywa była skuteczna, zawsze należy sprawdzić termin jej przydatności do użycia oraz stosować ją razem z innymi metodami antykoncepcyjnymi, np. z tabletkami lub plastrami. Prezerwatywa powinna mieć dobrze dobrany rozmiar oraz należy ją umiejętnie założyć. Kolejną metodą antykoncepcji, szczególnie polecaną kobietom, które nie chcą przyjmować tabletek antykoncepcyjnych, są plastry. Mają one podobną skuteczność do tabletek. Umieszcza się je na skórze oraz wymienia co określony czas, zalecany przez producenta.