Data: 2 sierpnia 2017 Kategoria: Bez kategorii

Dlaczego warto kształcić się w zawodach medycznych?

Ukończenie liceum lub technikum to przełomowy moment w życiu każdego człowieka. W tym momencie, będąc przecież jeszcze bardzo młodym, trzeba zdecydować o swoich dalszych losach poprzez wybór dalszej ścieżki edukacyjnej. Ta z kolei determinuje przebieg przyszłej kariery zawodowej. Czy w tym momencie warto brać pod uwagę kształcenie w kierunku zawodów medycznych?

Przygotowując się do startu w dorosłość i podjęcia decyzji o tym, w jakiej szkole chcemy kontynuować naukę po ukończeniu szczebla średniego, należy brać pod uwagę nie tylko zainteresowania, ale także, a może przede wszystkim, zapotrzebowanie na rynku pracy – zwraca uwagę nasz rozmówca ze szkoły STM w Częstochowie. Współcześnie największe szanse na znalezienie zatrudnienia daje szeroko pojęta branża usługowa, w tym głównie gałąź usług związanych z opieką zdrowotną.

Zawód medyczny gwarancją znalezienia pracy

Sektorem, w którym zawsze brakuje kadr, jest właśnie opieka zdrowotna. Obecnie w Polsce brakuje nie tylko lekarzy i pielęgniarek, ale przedstawicieli praktycznie wszystkich zawodów związanych z medycyną. Podobna sytuacja panuje z resztą w całej Europie, w związku z czym wybór kształcenia w dowolnym zawodzie medycznym jest dobrym pomysłem również dla osób, które w przyszłości biorą pod uwagę możliwość emigracji.

Jaki zawód wybrać?

Nie wszystkie zawody medyczne wiążą się z niesieniem bezpośredniej pomocy pacjentom. Niektóre z nich, jak np. technik sterylizacji medycznej lub technik ortopeda, polegają głównie na przygotowaniu artykułów i sprzętów medycznych do użycia przez pacjentów albo innych osób zatrudnionych w służbie zdrowia. Nie wymagają zatem dużego kontaktu z osobami chorymi i są dobrą alternatywą dla osób, które nie są pewne, czy ciągła praca z pacjentem byłaby dla nich odpowiednia.

Zdecydowanie większych zdolności interpersonalnych wymagają zawody takie jak opiekun medyczny i terapeuta zajęciowy. Osoby posiadające takie wykształcenie znajdują pracę w szpitalach, placówkach rehabilitacji i sanatoriach, ale także hospicjach czy domach pomocy społecznej.

Największym zainteresowaniem wśród adeptów zawodów medycznych cieszy się kształcenie w kierunku technika masażysty. Praca masażysty oczywiście wymaga dobrej kondycji fizycznej, siły, a jednocześnie zdolności interpersonalnych, wszak nierozerwalnie wiąże się z bezpośrednim kontaktem z pacjentem.

Jednocześnie dyplom technika masażysty daje perspektywy znalezienia zatrudnienia nie tylko w państwowych placówkach opieki zdrowotnej, ale także w prywatnych gabinetach SPA czy salonach masażu, co oznacza oczywiście stosunkowo wysokie zarobki.

Materiał Partnera