Data: 6 sierpnia 2018 Kategoria: Bez kategorii
botoks

Botoks. Do czego się go wykorzystuje?

Botoks, inaczej zwany toksyną botulinową, najczęściej jest wykorzystywany do zabiegów medycyny estetycznej usuwających zmarszczki. Warto jednak podkreślić, że nie jest to jego jedyne działanie i wykorzystywany jest także w innych zabiegach. Dowiedz się, kiedy jeszcze stosuje się botoks i sprawdź, dlaczego jest tak skuteczny.

Botoks – skuteczny sposób na usunięcie zmarszczek

Toksyna botulinowa wykorzystywana jest głównie do redukowania zmarszczek mimicznych, które są wynikiem ruchów mięśni twarzy. Dlatego też osoby z bogatą mimiką mogą mieć zmarszczki mimiczne nawet ok. 20 roku życia. Do najczęściej usuwanych zmarszczek zalicza się te poprzeczne i podłużne na czole, tzw. kurze łapki wokół oczu, zmarszczki wokół ust oraz na szyi. Zabieg usuwania zmarszczek z wykorzystaniem botoksu jest w pełni bezpieczny i bezbolesny. Polega na wstrzyknięciu go w miejsce, w którym występują. Następnie toksyna botulinowa powoduje zaburzenia w przekazywaniu impulsów nerwowych do mięśni, przez co ulegają one rozluźnieniu i w rezultacie zmarszczki wygładzają się. Specjaliści Kliniki Ziemlewski podkreślają, że takie efekty widoczne są po 3-7 dniach od wykonania zabiegu i utrzymują się ok. 3-6 miesięcy. Po tym czasie zakończenia nerwowe regenerują się i ich czynność zostaje stopniowo przywracana. 

Inne zastosowania botoksu – nadpotliwość, bruksizm, leczenie migreny itp.

Należy podkreślić, że toksyna botulinowa wykorzystywana jest także do zabiegów niezwiązanych z usuwaniem zmarszczek. Jednym z nich jest leczenie nadpotliwości, które polega na podaniu pacjentowi określonej dawki preparatu w okolice z gruczołami potowymi m.in. pachy, dłonie oraz stopy. Botoks blokuje ich działanie, przez co zmniejsza się wydzielanie potu na zewnątrz. Ponadto, toksynę botulinową można również stosować w leczeniu bruksizmu, czyli niekontrolowanego zgrzytania zębami i ich nadmiernego zaciskania, które może prowadzić do pękania szkliwa, ścierania zębów, bólu, a nawet zmian zwyrodnieniowych. Podczas zabiegu podaje się ją w mięśnie żwaczy, co według badań rozwiązuje problem nadmiernego napięcia i łagodzi objawy. W najlepszych klinikach botoks wykorzystywany jest także do leczenia migren. Podczas zabiegu podaje się określoną przez lekarza dawkę toksyny, co powoduje złagodzenie ucisku nerwów powodujących bóle. Zazwyczaj toksynę botulinową podaje się w okolice czoła, skroni, szyi oraz głowy.